ایرانگردیشهر هاهمدان

گنبد علویان

گنبد علویان
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

سفر خوب – گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ‌بری بعد از اسلام در همدان است، و طی شماره ۹۴ در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

گنبد علویان
گنبد علویان

این بنا توسط خاندان علویان ابتدا به عنوان مسجد احداث شده  است، اما در دوره‌های بعد با ایجاد سردابی در زیر زمین به مقبره آن خاندان تبدیل گردیده‌ است. نام‌گذاری این بنا به «گنبد» علویان به این دلیل بوده‌ که در گذشته‌های دور این بنا دارای گنبد بوده و در اثر گذشت زمان گنبد آن فرو ریخته است. همچنین علاقه شدید مردم به سادات و دوستداران امام علی و مدفون بودن دو تن از خاندان علویان در این بنا از دلایل دیگر این نامگذاری بوده است.

معماری گنبد علویان

گنبد علویان از لحاظ هنر گچ بری و آجرکاری از آثار ارزشمند و کم نظیر سده های میانی دوره اسلامی (سده های ۶و ۷هجری) است.

شکل ظاهری گنبد علویان شبیه گنبد سرخ مراغه است که در سال ۵۴۲ هجری قمری ساخته شده و ابعاد داخلی آن (۸متر در ۸متر ) و تزیینات غنی و متراکم و در عین حال راز آمیز و چشم نواز درون بنا تا حدودی مشابه بنای گنبد حیدریه قزوین است که از بنا های اوایل قرن ۶ هجری قمری است.

گنبد علویان در زمان قاجار
گنبد علویان

بنا به صورت مکعبی ۴ضلعی در ابعاد ۸/۱۲ در ۵/۱۲ متر و ارتفاع ۵/۱۱ متر ساخته شده و ۴ جرز ستون مانند به ارتفاع ۵/۹ متر با قطری قریب به ۲ متر و شبیه برجهایی در ۴ گوشه آن را در میان گرفته اند .

هر یک از برجها دارای ۵ طاق نمای فرو رفته مثلثی به ارتفاع۸ متر و عرض ۱ متر و عمق ۵/. متر است که از حیث مقطع جرزها را به صورت نیمی از یک ستاره هشت پر در آورده است.

دیواره ها و طاق نماهای داخلی بنا نیز با تزئینات فراوان گچبری با طرحهای متنوع اسلیمی و هندسی به گونه بسیار زیبا و پرکار تزئین شده است. در ضلع جنوبی داخل بنا، محراب قرار گرفته که از نمونه های نادر معماری اسلامی ایران به شمارمی رود که قسمتهای مختلف این محراب نیز با کتیبه های مختلف قرآنی و نقوش گیاهی وهندسی به مانند دیگه اضلاع داخلی بنا تزئین شده است.

گنبد علویان
گنبد علویان
گنبد علویان باتوجه به قدمت ۹۰۰ ساله و همچنین شگفتی و جذابیت های بسیار بالای معماری و گچ بری های زیبا یکی از جاذبه های گردشگری استان همدان برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود.
با همه این تفاسیر می توان گفت گنبد علویان آرامگاهی است آجری که کمتر مورد توجه قرار گرفته و با توجه به آجر های بی مانندش به دوره سلجوقیان برمی گردد و نیازمند نگاه عاشقانه کسانی است که او را عاشقانه دوست داشته باشند و درحفظ آن تمام سعی و تلاش خود را از جان ودل ارائه کنند و بقعه مالک را آنگونه که بوده و هست معرفی کنند.
گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهرستان همدان قرار دارد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن