ایرانگردیشهر هاشوش

کاخ آپادانا شوش

کاخ آپادانا شوش، قصر زمستانی شاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم بوده است. به طور کلی آپادانا نام یک قلعه نیست، بلکه نام باستانی بناهایی است که با تالارهای ستون دار شناخته می شدند.

کاخ آپادانا شوش
۵ (۱۰۰%) ۶ votes

مجله گردشگری سفر خوب – کاخ آپادانا شوش، قصر زمستانی شاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم بوده است. واژه آپادانا به معنای بار عام است. کاخ آپادانا اصلی ترین و بلند ترین بنای تخت جمشید است و نخستین جایی است که بلافاصله پس از فرمان داریوش بزرگ و پس از بر آوردن صفه در سال ۵۱۵ (ق.م) ساخت آن آغاز شد و در سال های آغازین پادشاهی خشایار شاه یعنی پس از ۳۰ سال ساختمان آن به پایان رسید.

کاخ آپادانا شوش
کاخ آپادانا شوش

به طور کلی آپادانا نام یک قلعه نیست، بلکه نام باستانی بناهایی است که با تالارهای ستون دار شناخته می شدند. بهترین نمونه های آپادانا ها را در تخت جمشید و کاخ شوش می توانید ببینید.

کاخ آپادانا شوش که بدون شک از دیدنیهای استان خوزستان است به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی بر روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاده شد. این کاخ قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده است.

در سال ۱۸۸۰ میلادی، یک گروه از باستان شناسان فرانسوی کاخ آپادانا را از دل خاک بیرون کشیدند و ستون‌ها و سرستون‌های کاخ را با اره بریدند و به فرانسه منتقل کردند و امروزه در شوش، فقط چند زیرستون وجود دارد و کاخ آپادانا به شکل سابقش وجود ندارد. بیش‌تر اشیا خارج شده، اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شوند.

ژان دیولافوا باستان شناس فرانسوی در کتاب خاطراتش می‌گوید:

دیروز گاو سنگی بزرگی را که در روزهای اخیر پیدا شده‌است با تاسف تماشا می‌کردم، در حدود دوازده هزار کیلو وزن دارد! تکان دادن چنین تودهٔ عظیمی غیر ممکن است. بالاخره نتوانستم به خشم خود مسلط شوم، پتکی بدست گرفتم و بجان حیوان سنگی افتادم. ضرباتی وحشیانه به‌او زدم. سر ستون در نتیجه ضربات پتک مثل میوه رسیده از هم شکافت…

کاخ داریوش واحدهای مختلفی از جمله تالار بار عام ، حرم‌سرا ، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی دارد. دیوارهای داخلی کاخ با آجر لعابدار منقوش با طرح‌های سپاه جاویدان ، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین بوده‌اند.

کاوش های باستان شناسی بر روی ویرانه های شوش از سال ۱۸۴۹ میلادی آغاز شد و چندین دوره ادامه پیدا کرد که طی آن آثار کم نظیر و پر ارزشی از دوران های ماقبل تاریخ، دوران شکوهمند تمدن و فرهنگ ایلامی، هخامنشیان، ساسانیان و دوران اسلامی کشف شد.

کاخ آپادانا شوش
کاخ آپادانا شوش

اما کشف کامل کاخ آپادانا شوش در حفاری های بین سال های ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۴ اتفاق افتاد و در طی این اکتشافات آثار گرانبهایی به دست آمد که اکثر آنها در موزه لوور پاریس و تعدادی در موزه های ایران از جمله موزه شوش نگهداری می شوند. به عنوان مثال می توان به سرستون های گاو دو سر کاخ، کتیبه داریوش بزرگ در کاخ آپادانا شوش، ستونچه قانون حمورابی، شیر بالدار و نقش برجسته هایی از گارد جاویدان کاخ آپادانا شوش و … اشاره کرد.

در تالار آپادانا هیچ قسمتی وجود ندارند که نشان دهنده جایگاهی خاص برای پادشاه و یا شخص برتر باشد و هیچ بخشی نیست که باشندگان آن خود را برتر از دیگران بدانند و شواهد نشان می دهد که تمام دیوارها و کف تالار آپادانا از گچی به رنگ سبز ملایم پوشیده بوده و فرشهایی عالی و پرده هایی نفیس آنرا می پوشانده است .

قطعاتی از مبل در اتاقهای جناح جنوبی آپادانا بدست آمده که به وضوح نشان می دهد که تالار آپادانا با مبلمانی کامل از صندلی ها و میزهای کوچک برای میهمانیهای بزرگ آذین شده بوده و از قرائن موجود در کف ایوان شرقی پیداست که کف اصلی دارای ۲ اندود بوده و در ملات میان آجرها قیر به کار رفته است.

آپادانا نخستین بنای ایرانی است که دارای سنگ بنا است. آگاهی داریوش در چال کردن لوح های زرین و سیمین در آپادانا شاهدی برآگاهی این مرد بزرگ تاریخ ایران در فرمانروایی است.

کاخ آپادانا شوش که از مکانهای دیدنی استان خوزستان است در سال ۱۳۸۰ بعد از ۷۰ سال در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
کاخ آپادانا شوش به نام های کاخ آپامه شوش و کاخ بارگاه نیز شناخته می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. سلام روز بخیر
  قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه جامعه
  وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن