اروپاقاره هایونان

هر چیزی که باید درباره معبد دلفی بدانید

هر چیزی که باید درباره معبد دلفی بدانید
۵ (۱۰۰%) ۴ votes
معبد دلفی
معبد دلفی

معبد دلفی نام مکانی‌است باستانی در یونان و در دره فوکیس. دلفی در یونان باستان اهمیت بسیاری داشته و پرستش‌ گاه آپولون بوده‌است. همچنین دلفی جایی بوده که یکی از چهار مسابقهٔ سراسری یونانیان در آن برگزار می‌شده‌است. یونانیان دلفی را مرکز زمین می‌پنداشتند و آن را ارج می‌نهادند. دلفی در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

سایت باستان شناسی دلفی که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود در نزدیکی روستای مدرنی با همین نام در یونان قرار دارد و از نظر اهمیت هم ردیف با آکروپولیس، المپیا و جزیره «دیلوس» (Delos) بوده و گنیجنه‌ی بقایای باستانی آن در کنار کوه باشکوه دلفی باعث شده تا به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های یونان تبدیل شود. یونانیان باستان دلفی را مرکز جهان می‌دانستند و بر اساس افسانه‌ها، زئوس دو عقاب را به دو طرف جهان رها کرد که در این نقطه به هم رسیدند. داستان دیگر هم وجود دارد مبنی بر اینکه بعد از نبرد «پلاتیا» (Plataea)، تمامی شهرهای یونان آتش‌های خود را خاموش کرده و آتش جدیدی از دلفی برداشتند.

[irp posts=”3097″ name=”سفر به آتن و گذراندن یک روز بارانی”]

شهر فعلی دلفی با جمعیت ۲،۳۰۰ نفر قطب هتل‌ها، مهمانخانه‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌ها و جاذبه‌های کترینگ برای گردشگران است. بعد از اینکه روستای موجود در محل معبد آپولو به منظور کاوش‌های باستان شناسی به یک کیلومتری غرب آن منطقه منتقل شد، شهر دلفی در سال ۱۸۹۲ به وجود آمد. در ادامه با ما همرا باشید تا نقاط دیدنی دلفی را به شما معرفی کنیم.

معبد آپولو (معبد دلفی)

مهم‌ترین و تنها بقایای به جا مانده از «معبد آپولو» (Temple of Apollo) که ۳ بار در همین مکان ساخته شده، پایه‌های آن است. آخرین ساخت معبد به قرن چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد که به سبک دوریک بنا شده بود، البته جزییات آن به اواخر دوره کلاسیک برمی‌گردد. مسیر مقدس (Sacred Way) به عنوان اصلی‌ترین جاده دسترسی به آن، یک مسیر ۲۰۰ متری از بالای کوه تا معبد آپولو است که در دوران باستان، شهرهای مختلف یونان در دو طرف این جاده، یادبودها و گنجینه‌هایی به عنوان نذری نصب کرده بودند، اما از این آثار فقط پایه ستون آنها باقی مانده است. اگر به پشت ساختمان معبد بروید، شاهد دیواری با سنگ‌ها چندضلعی از قرن ششم پیش از میلاد خواهید بود که نمای اصلی آن ۹۰ متر طول دارد، هرچند در گذشته ۲ متر بلندتر بوده است.

معبد دلفی
معبد دلفی

تاریخ ساخت تئاتر این سایت به قرن چهارم قبل از میلاد برمی‌گردد که در دوران روم نیز تغییراتی در آن اعمال شد. این مکان گنجایش ۵۰۰۰ تماشاچی در ۳۵ ردیف نیمکت سنگی داشته و برای میزبانی مسابقات موسیقی در بازی «پایثین» (Pythian) ساخته شده بود که از سال ۵۹۰ قبل از میلاد در دلفی برگزار می‌شد. از آنجایی که در منطقه‌ی مقدس قرار دارد، چشم‌اندازی عالی از کل سایت را به گردشگران تقدیم می‌کند.

معبد دلفی
معبد دلفی

استادیوم تاریخی دلفی در بالاترین قسمت سایت و ۵۰ متر بالاتر از تئاتر قرار گرفته که تاریخ ساخت آن به قرن پنجم پیش از میلاد می‌رسد، هرچند شکل فعلی آن به قرن دوم میلادی و رومی‌ها مربوط می‌شود. سکوهای سنگی چند طبقه گنجایش ۵۰۰ تماشاگر را داشته و مانند ساختمان تئاتر برای میزبانی بازی‌های پایثین بنا شده بود و مسابقات ورزشی در اینجا برگزار می‌شد.

نمونه‌ی ستون‌ «سرپنتاین» (Serpentine)، از الحاقات جدید این سایت در سال ۲۰۱۵ است که دقیقاً در سمت راست معبد آپولو قرار دارد. ستون برنزی اصلی این مجموعه در سال ۳۲۴ میلادی توسط کنستانتین بزرگ برداشته شد و در حال حاضر در «هیپودروم» (Hippodrome) ترکیه نگهداری می‌شود. این ستون برای گرامیداشت یونانی‌هایی بود که در نبرد با امپراطوری ایران جنگیدند و شکست خوردند (۴۷۹ پیش از میلاد).

منبع
eavar
برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *