راهنمای سفرمقاصد برتر

موزه های معروف ژنو

موزه های معروف ژنو
۵ (۱۰۰%) ۵ votes

در این مقاله از مجله گردشگری سفر خوب قصد داریم به آشنایی با موزه های معروف ژنو بپردازیم.در ژنو سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد. از مهمترین سازمانهای بین‌المللی در این شهر مقر اروپایی سازمان ملل متحد می‌باشد. همچنین دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است.

موزه های معروف ژنو

موزه‌های بی‌شماری در ژنو قرار دارند و همین موضوع، کار را برای افراد علاقه‌مند به تاریخ و فرهنگ این شهر سخت می‌کند. در این مقاله سعی کرده‌ایم چند مورد از بهترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم تا قبل از سفر به ژنو بتوانید گزینه‌های مدنظرتان را انتخاب کنید.

۱. موزه آریانا

«موزه‌ی آریانا» (Ariana Museum)، عمارتی به سبک معماری نئو کلاسیک و نئو باروک است که مجموعه‌ی بی‌نظیری از ظروف شیشه‌ای و سفالی را دربرمی‌گیرد. حدود ۲۰,۰۰۰ وسیله‌ی آن، ۷ قرن تاریخ این ظروف را در سوئیس و کشورهای شرقی دنبال می‌کند و تنها موزه‌ی سوئیس است که فقط به این ظروف اختصاص دارد. موزه‌ی آریانا در نزدیکی ساختمان سازمان ملل متحد و «موزه‌ی صلیب سرخ و هلال احمر» واقع شده که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد.

موزه های معروف ژنو

۲. موزه صلیب سرخ و هلال احمر

«موزه‌ی صلیب سرخ و هلال احمر» (International Red Cross and Red Crescent Museum)، موزه‌ای انسان محور است و ۱۵۰ سال از زندگی انسان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. نمایشگاه دائمی «ماجراجویی‌های بشردوستانه» (Humanitarian Adventure) شامل ۳ بخش «دفاع از کرامت انسانی»، «بازسازی روابط خانوادگی» و «کاهش خطرات طبیعی» می‌شود و شما را با بعضی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیا آشنا می‌کند و آن‌ها را به طور مستقیم به بحران‌های جهان امروز و مشکلاتی ربط می‌دهد که احتمال وقوعشان در آینده‌ای نه چندان دور وجود دارد. از میان موزه‌های دیگر شهر ژنو، معمولاً این موزه بیشترین تأثیر را بر بازدیدکنندگان می‌گذارد.

موزه های معروف ژنو

۳. موزه مردم شناسی ژنو

«موزه‌ی مردم شناسی ژنو» (Musée d’ethnographie de Genève) را به عنوان موزه‌ای زنده و پویا می‌شناسند و به همین دلیل توانست جایزه‌ی معتبر «موزه‌ی سالاروپا» را در سال ۲۰۱۷ دریافت کند. حدود ۱۰۰ سال از قدمت ساختمان موزه‌ی مردم شناسی ژنو می‌گذرد؛ اما آن را در سال ۲۰۱۴ بازسازی کردند تا ظاهر آن با دنیای مدرن، همخوانی بیشتری داشته باشد. بیش از ۸۰،۰۰۰ آثار مختلف از ۵ قاره‌ی جهان در این موزه جمع‌آوری شده‌ و تفاوت فرهنگ‌های گوناگون را نشان می‌دهند. در این میان، ۱۰۰۰ وسیله‌ی آن را انتخاب کرده‌اند تا به طور دائم در این موزه به نمایش گذاشته شود.

موزه های معروف ژنو

۴. موزه پاتک فیلیپ

«پاتک فیلیپ» فعالیتش را از سال ۱۸۳۹ آغاز کرد و تا به امروز، یکی از برجسته‌ترین شرکت‌های ساعت‌سازی سوئیس به شمار می‌رود. در «موزه‌ی پاتک فیلیپ» (Patek Philippe Museum) می‌توانید از مجموعه‌ی تماشایی جواهرات و ساعت‌های ژنوی، سوئیسی و اروپایی دیدن کنید که به قرن ۱۶ تا ۱۹ میلادی تعلق دارند. همچنین این موزه شما را با نحوه‎ی تکامل ساعت‌سازی در ژنو آشنا می‌کند.

موزه های معروف ژنو

۵. موزه تاریخ طبیعی ژنو

«موزه‌ی تاریخ طبیعی ژنو» (Natural History Museum of Geneva)، بزرگ‌ترین موزه‌ی سوئیس در مقایسه با موزه‌های هم‌صنف خودش محسوب می‌شود و مجموعه‌ی کاملی از حیوانات، گیاهان و نمایشگاه‌های مربوط به زمین شناسی را دربرمی‌گیرد. از توتم‌های عجیب و غریب این موزه می‌توان به لاک پشتی دو سر به نام «ژانوس» (Janus) اشاره کرد که نامش را از خدای دو سر ژانوس می‌گیرد. ساختمان ۱۰ هزار متر مربعی موزه‌ی تاریخ طبیعی، ۵ طبقه دارد و بهتر است چندین ساعت را به بازدید از آن اختصاص دهید تا بتوانید از تمام آثار آن دیدن کنید.

موزه های معروف ژنو

۶. موزه تاریخ علوم

ساختمان «موزه‌ی تاریخ علوم» (Museum of the History of Science) متعلق به قرن ۱۹ است و به «دریاچه‌ی لمان» (Lac Léman) یا همان «دریاچه‌ی ژنو» و «پارک لا پرل دو لاک» (Parc de La Perle du Lac) اشراف دارد. این موزه، مجموعه‌ی جالبی از وسایل علمی قدیمی را شامل می‌شود که قدمتشان به قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی برمی‌گردد. این ابزار با علوم مختلفی از جمله ستاره‌شناسی، ریزبینی، علم تعیین وقت با شاخص و هواشناسی مرتبط هستند. این موزه فاصله‌ی کمی تا باغ گیاه‌شناسی ژنو دارد و می‌توانید از هر دوی آن‌ها در یک روز بازدید کنید.

موزه های معروف ژنو

۷. موزه هنر و تاریخ

«موزه‌ی هنر و تاریخ» (Art and History Museum)، بزرگ‌ترین موزه‌ی ژنو به حساب می‌آید و ۷,۰۰۰ نمایشگاه آن، دوره‌ی ماقبل تاریخ تا معاصر را دربرمی‌گیرد. آثار این موزه مربوط به مصر باستان، یونان و رم می‌باشند. علاوه بر آن می‌توانید از نقاشی‎های ون گوک و بخش‌های مربوط به تسلیحات و جنگ افزارها نیز دیدن کنید که تنوع آثار این موزه را دوچندان می‌کند.

موزه های معروف ژنو

۸. موزه باربیر مولر

«جوزف مولر» و «ژان پل باربیِر» علاقه‌ی زیادی به هنر داشتند و «موزه‌ی باربیر مولر» (Barbier-Mueller Museum) از مجموعه‌ی گردآوری شده توسط این دو فرد نگهداری می‌کند که تعدادشان به ۷,۰۰۰ مورد می‌رسد. مولر و باربیر طی سفرهایشان به آفریقا، آسیا و اقیانوسیه، آثار مربوط به هنر بدوی یا همان ابتدایی را جمع‌آوری می‌کردند و با خود به سوئیس می‌آوردند.

موزه های معروف ژنو

۹. گلخانه و باغ گیاه شناسی شهر ژنو

«گلخانه و باغ گیاه شناسی شهر ژنو» (Conservatory and Botanical Garden of the City of Geneva)، محل مناسبی برای لذت بردن از طبیعت زیبای آن در تابستان یا فرار از فضای دلگیر زمستان به شمار می‎رود و برای پیشرفت باغبانی علمی نیز از آن استفاده می‎شود. این موزه، یکی از فراگیرترین مجموعه‌های گل و گیاه را دارد و بیش از ۱۶,۰۰۰ گونه‌ی مختلف از گیاهان را دربرمی‌گیرد. می‎توانید از بخش‌های مختلف این موزه از جمله سنگ باغ و پارک حیوانات دیدن کنید.

موزه های معروف ژنو

۱۰. موزه هنر معاصر

«موزه‌ی هنر معاصر» (Museum of Modern and Contemporary Art) که آن را با نام اختصاری MAMCO نیز می‌شناسند، در ساختمان یک کارخانه‌ی قدیمی واقع شده و فقط یک خیابان با موزه‌ی پاتک فیلیپ فاصله دارد. این موزه‌ی مدرن، هم آثار و هم دیزاین داخلی‌اش را ۳ بار در سال تغییر می‌دهد و نمایشگاه‌هایش را هم به روز نگه می‌دارد. در این موزه می‌توانید از آثار هنرمندان گوناگونی از جمله «مارسل دوشام» (Marcel Duchamp) دیدن کنید.

موزه های معروف ژنو

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *