ارمنستاناروپاقاره ها

موزه نسخ خطی ماتناداران ( موزه نسخه های خطی باستانی ) ایروان پایتخت ارمنستان

موزه نسخ خطی ماتناداران ( موزه نسخه های خطی باستانی ) ایروان پایتخت ارمنستان
۵ (۱۰۰%) ۵ votes

مجله گردشگری سفر خوبمکان های گردشگری ارمنستان – موزه نسخ خطی ماتناداران ( Matenadaran Museum of Ancient Manuscripts) یکی از قدیمی ترین و ارزشمندترین گنجینه های کتاب در جهان است.

ماتناداران در معنای لغوی به مجموعه‌ای اطلاق می‌شود که مکانی برای نگاهداری اسناد، متون خطی و کتاب‌های دست‌نویس قدیمی یا چاپی است.

درنیک دمیرچیان یکی از نویسندگان مشهور ارمنی درباره این مرکز گفته است «۱۵ قرن تاریخ، در سکوت ماتناداران نهفته است».

موزه نسخ خطی ماتناداران
موزه نسخ خطی ماتناداران

می توان از موزه مانتاداران به عنوان افتخار ارامنه و حافظ یکی از کهن ترین خزانه های کتاب در جهان نام برد. این مرکز اسناد مکتوب با ساختمانی بسیار شبیه به یک کلیسای جامع در بالای یکی از معروف ترین خیابان های ایروان قرار گرفته است. منظور از مانتادران در واقع همان حافظ الفبای نوشتاری در متون ارمنی است، الفبایی که برای اولین بار در قرن پنجم توسط سنت مسروپ مشتوت ابداع گردید.

این گنجینه حاوی بیش از پانزده هزار نسخه خطی در مورد فرهنگ و علوم قرون وسطی ارمنی، تاریخ، جغرافی، دستور زبان، فلسفه، حقوق، پزشکی، ریاضیات و نجوم، کیمیاگری و شیمی، ادبیات، وقایع نگاری، تاریخ هنر، مینیاتور، موسیقی و تئاتر و همچنین نسخ خطی به زبان های عربی، فارسی، یونانی، آشوری، لاتین، اتیوپیایی، هندی، ژاپنی و دیگر زبان هاست. برخی از این نسخ خطی متعلق به قرون پنجم و هفتم میلادی می باشند.

در طول تاریخ هزاران دست نوشته با این الفبا باقی مانده است که البته تعداد زیادی از آنها در جریان جنگ ها، غارتگری ها و آتش سوزی ها از بین رفته اند. تا جاییکه امروزه تنها ۱۸۰۰ سند تصویر سازی شده موجود می باشد. اسنادی که  در واقع هسته اصلی مجموعه های این موزه به شمار می روند. ساختمان موزه مانتارا در سال ۱۹۵۷ ساخته شد.

موزه نسخ خطی ماتناداران
موزه نسخ خطی ماتناداران

طراحی آن بسیار جالب شبیه به یک کلیسای جامع صورت گرفته و در جلوی آن مجسمه ای از مشتوت در حال تعلیم حروف الفبا به شاگردانش مستقر گردیده. در جلوی دروازه آن ۶ مجسمه دیگر نیز یافت می شود،  مجسمه هایی که متعلق به نویسندگان و محققان بزرگ و شهیری می باشند.

در داخل ساختمان موزه بیش از ۲۳۰۰۰ دست نوشته، سند و نقشه یافت می شود. سالن مرکزی آن به پیشرفت های ارمنستان را در زمینه هایی نظیر علوم، ادبیات و هنر را در قرن های مختلف به تصویر می کشد. سایر سالن ها نمایشی شگرف از دست نوشته هایی به زبان ایرانی و عربی، آثار فلسفی و علمی رومی و یونانی و دیگر اسناد را ارائه می دهند.

مانتاداران در واقع ۲۳۰۰۰  آثار در زمینه های نظیر تاریخ باستانی و قرن وسطایی ارمنستان، فرهنگ و جغرافیا، فلسفه، قانون، ریاضیات، پزشکی، موسیقی، تئاتر را به زبان های ارمنی، فارسی، یونانی، عربی، سریانی، اتیوپیاپی و لاتین را در دل خود جای داده است. البته نسخه اصلی بسیاری از این آثار موجود نمی باشند و متاسفانه گم شده اند و تنها ترجمه آنها به زبان ارمنی موجود می باشد. ترجمه هایی که در قرون وسطی این آثار را از نابودی نجات دادند.
هزینه: هزینه بازدید از این موزه ۱۰۰۰ درام می باشد. توضیحات لازم به زبان های ارمنی، روسی، انگلیسی، ایتالیایی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و عربی موجودند. هزینه استفاده از توضیحات به زبان های دیگر برای گروه های ۱۰ نفره ۲۵۰۰ درام و برای گروه های ۳۰ نفره ۵۰۰۰ درام خواهد بود. البته عکسبرداری در این مکان مستلزم پرداخت هزینه ۲۵۰۰ درامی خواهد بود. (لطفا توجه داشته باشید استفاده از فلش مجاز نیست)

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *