اروپافرانسهقاره ها

موزه لوور پاریس مشهورترین موزه جهان

موزه لوور مشهورترین موزه جهان در اصل یک کاخ سلطنتی بوده است. اینجا یکی از جاذبه‌های فوق‌العاده هنری برای کسانی است که حتی ذره‌ای به دنیای هنر علاقه دارند.

موزه لوور پاریس مشهورترین موزه جهان
۵ (۱۰۰%) ۴ votes

موزه لوور در منطقه یک شهر پاریس، یعنی در قلب این شهر قرار دارد. مجموعه موزه لوور اولین بار در قرن شانزدهم به عنوان مجموعه خصوصی شاه فرانسیس اول تأسیس شد. با مجله گردشگری سفر خوب همراه شوید.

موزه لوور
موزه لوور

موزه لوور مشهورترین موزه جهان در اصل یک کاخ سلطنتی بوده است. اینجا یکی از جاذبه‌های فوق‌العاده هنری برای کسانی است که حتی ذره‌ای به دنیای هنر علاقه دارند.

لویی چهاردهم آخرین پادشاهی بود که از لوور به عنوان اقامتگاه پادشاهی استفاده کرد. وی دربارش را در سال ۱۶۸۲ به کاخ ورسای (Versailles) منتقل کرد. در سال ۱۷۹۳ در جریان انقلاب فرانسه، موزهٔ مرکزی هنر (Musée Central des Arts) در گرند گالری (Grande Galerie) برای بازدید عموم گشوده شد. ناپلئون بناپارت و ناپلئون سوم برای افزایش اعتبار خود، بخش‌هایی را به لوور اضافه کردند. تا سال ۱۹۹۳ نیز این بنا کاربری موزه نداشت تا اینکه پس از این سال، تمامی ساختمان برای اولین بار به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت.

برای بسیاری از مردم دنیا، بازدید از موزهٔ لوور ، یکی از الویت‌های آن‌ها در سفر به پاریس است. این موزه که پربازدیدترین موزهٔ دنیا است، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا نیز شناخته می‌شود.

بیش از ۳۸ هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان است. این موزه از سال ۱۷۹۳ میلادی، تا امروزه به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده است. تمرکز موزه لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است.موزه لوور با بیش از ۹٫۵ میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.

موزه لوور
موزه لوور

بسیاری از پادشاهان فرانسه از بزرگ‌ترین گردآوری‌کنندگان آثار هنری بودند و به معماران بزرگ و ماهر زمان خود مأموریت می‌دادند تا در ساخت و ساز بناها مشارکت کنند. اما بسیاری از ارزشمندترین آثار هنری موزه در جریان جنگ‌های ناپلئون در ایتالیا، مصر و مناطق دیگر غارت شده‌اند. موزه لوور، مجموعه‌ای از یک میلیون اثر هنری را در خود گنجانده که ۳۵,۰۰۰ عدد از آن‌ها در حال نمایش هستند.

موزه لوور
موزه لوور

در اینجا می‌توان گستره‌ای وسیع و متنوع از آثار هنری شامل عتیقه‌های باستانی تا آثار میانه قرن ۱۹ را مشاهده کرد. برخی از معروف‌ترین آثار هنری که در موزه وجود دارند، ونوس میلو، مجسمه نایکی، برده در حال احتضار میکل‌آنژ و صد البته مونالیزای لئوناردو داوینچی هستند. بعد از ورود به موزه از طریق هرم لوور یا کاروسِل دو لوور، شما به سه جناح بزرگ یعنی سولی (Sully)، ریشولیو (Richelieu) و دنون (Denon) دسترسی خواهید داشت.

هرم موزه لوور

هرم شیشه‌ای مشهور این موزه که توسط معمار شناخته‌شدهٔ آمریکایی، آی ام پی طراحی شده، امروزه به تنهایی به عنوان سمبل موزهٔ لوور شناخته می‌شود. اما زمانی که در سال ۱۹۸۹ این هرم برای اولین بار رونمایی شد، بسیاری از منتقدان معتقد بودند که این هرم نوعی توهین به مقدسات است. در حالی که این هرم که برای استقبال از ۴٫۵ میلیون بازدیدکننده طراحی شده بود، در سال ۲۰۱۵، ۸٫۶ میلیون نفر از موزهٔ لوور بازدید کردند. اکنون نیز پروژه‌های عظیمی در این مجموعه در دست ساخت است تا با تغییر شکل ورودی‌ها و نواحی پذیرش اطراف هرم، مسیرهای طولانی را کوتاه‌تر کند.

موزه لوور
موزه لوور

با وجود این که مجموعه‌های هنری این موزه شامل آثار هنری خلق شده تا قرن نوزدهم هستند، اما باز هم آثار جدیدی جذب این موزه می‌شوند. اخیراً هم موزهٔ لوور با موزهٔ Rijksmuseum در آمستردام همکاری داشته و دو پرتره از رامبرانت، نقاش مشهور هلندی را به نمایش گذاشته است. این دو اثر تا ۱۳ ژوئن ۲۰۱۶ در این موزه به نمایش درمی‌آیند و پس از آن به موزهٔ Rijksmuseum منتقل می‌شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *