ارمنستاناروپاقاره ها

معرفی گیومری دومین شهر بزرگ ارمنستان

معرفی گیومری دومین شهر بزرگ ارمنستان
۵ (۱۰۰%) ۵ votes

مجله گردشگری سفر خوب – معرفی مکان های گردشگری گیومری دومین شهر بزرگ ارمنستان – گیومری ارمنستان یکی از جاذبه های توریستی ارمنستان است که بعد از ایروان دومین شهر پرجمعیت جمهوری ارمنستان می باشد.

این شهر در شمال غربی کشور ارمنستان قرار دارد. گیومری که مرکز استان شیراک است در ۱۲۶ کیلومتری شمال ایروان قرار گفته است. در کتیبه‌هایی تاریخی اورارتویی که متعلق به سده هشتم پیش از میلاد است، عنوان کومایری برای نخستین در خصوص منطقه گیومری یاد شده است.

نام این شهر چندین بار تغییر کرده است. در سال ۴۰۱ پیش از میلاد با نام “کومایری” (Kumayri) شهرت یافت. بین سالهای ۱۸۳۷ تا ۱۹۲۴ این شهر ، “الکساندراپول” بین مردم نامیده می شد.

همچنین بین سال های ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۰ در دوران اتحاد شوروی “لنیناکان” نام داشت و سرانجام پس از استقلال ارمنستان در سال ۱۹۹۱ به “گیومری” تغییر نام داد. آرم و نشان گیومری ارمنستان در سال ۲۰۰۱ به تصویب رسید، تصاویر روی آرم دارای معانی خاصی است که به این شرح می باشد : پلنگ نشان “دودمان باگراتونی” است که مقر آن در استان شیراک بوده است.

گیومری ارمنستان
گیومری ارمنستان

کمان به نشانه کوه آراگاتس و کلیسا بوده است و بیان کننده طبیعت و اشکال معماری شهر گیومری هستند، مشعل گریگور قدیس  طبق افسانه ها مشعل گریگور بین قله های آراگاتس می سوزد . شاقول نماد صنعت و معماری است . دانه های گندم نماد برکت و فراوانی است . کتاب و ساز چنگ نمادهای آموزش ، هنر ، علم و فرهنگ هستند . پرچم شهر از سمت شورای شهر در سال ۲۰۱۱ به تصویب رسید، زمینه پرچم سفید رنگ با حاشیه طلایی است که در مرکز پرچم صلیب قرمز با تصویر پلنگ طلایی قرار دارد . نسبت عرض به طول پرچم ۱ به ۲ است.

همچنین «موشوربا» نیز نماد شهر است. در سده ۲۱ میلادی، اهالی گیومری عادت به هدیه دادن موشوربا به میهمانان خود داشتند (موشوربا ظرف آب مسی است که در آن، آب سردی خود را حفظ می‌کند). در سال ۲۰۱۳ در گیومری مجسمه‌ای به عنوان نماد موشوربا ساخته شد. آرم و نشان آلکساندراپولیس (گیومری کنونی) متفاوت بوده‌است، در قسمت پایین صلیب و هلال ماه وجود داشت که توسط پله‌ها از هم جدا می‌شدند.

گیومری ارمنستان
گیومری ارمنستان

آب و هوا گیومری نیمه خشک و قاره ای می باشد و زمستان های این شهر بسیار سرد همراه با بارش های برف می باشد و این سرما ، کاهش دما را حتی به ۴۱ درجه سلسیوس زیر صفر نیز می تواند برساند! و برعکس این قضیه در گیومری تابستان های گرمی را شاهد خواهید بود البته نسبتا گرم است و گرما می تواند دما را تا حد ۳۶ درجه بالای صفر نیز بالا ببرد.در گیومری در سال میانگین بارشی معادل ۵۰۰ میلی لیتر وجود دارد و آب و هوای این شهر بسیار مشابه با داکوتا شمالی و مینه‌ سوتا می باشد.

گیومری تاریخ غنی و معماری منحصر بفرد دارد ، اگر چه که بعد از زمین لرزه سال ۱۹۸۸ بسیاری از بناها تاریخی اش تخریب شد یا اسیب دید اما همچنان شهریست پر است بنا ها تاریخی و فرهنگی .در طول قرن‌ ها گیومری بخاطر مدارس ، تئاتر و گوسان هیش «شهر داد و ستد و هنر» نامیده می شد.. در کل گیومری از نظر تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است و در زمینه های ورزشی ، ادبی و هنری ، معماری و سلیقه آشپزیحرف های زیادی برای گفتن دارد! چند مورد از اماکن مهم و مشهور تاریخی و فرهنگی گیومری از این قرار هستند :

  • منطقه تاریخی کومایری با بیش از هزاربنا متعلق به سده ها ۱۸ و ۱۹
  • دژ سیاه که دژی روسی است که در دهه ۱۸۳۰ بر تپه ای بنا شده است
  • کلیساهای گیومری از جمله مادر مقدس ، مسیح منجی ، صومعه مارماشن ، کلیسا جامع صلیب مقدس و ….
  • خانه-موزه خواهران آسلامازیان
  • میادین شهر از جمله میدان استقلال ، وارتانانتس ، شارل آزناوور ، گارگین نژده ، میدان ایستگاه راه‌آهن
  • پارک مرکزی گیومری
  • موزه های گیومری از جمله موزه سرگئی مرکورف ، موزه مهِر مکرتچیان ، موزه آوتیک ایساهاکیان ، موزه هوانس شیراز.
برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *