آمریکاقاره ها

سفر و معرفی شهر کشور گرانادا ؛ چطور در ۲۴ ساعت گرانادا را بگردیم؟

گرانادا با مناظری بکر، سرشار از جذابیت برای علاقه مندان به ماجراجویی و ساحل و زوج هایی است که در پی یافتن مقصدی رومانتیک هستند. در این جزیره چشم نواز و کوچک، می توانید در یک روز، هم در آب های زلال سواحل متعدد شنا کنید و هم در جنگل های انبوه آبشارهای هفت خواهر کوهپیمایی کنید.

سفر و معرفی شهر کشور گرانادا ؛ چطور در ۲۴ ساعت گرانادا را بگردیم؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

گرانادا با مناظری بکر، سرشار از جذابیت برای علاقه مندان به ماجراجویی و ساحل و زوج هایی است که در پی یافتن مقصدی رومانتیک هستند. در این جزیره چشم نواز و کوچک، می توانید در یک روز، هم در آب های زلال سواحل متعدد شنا کنید و هم در جنگل های انبوه آبشارهای هفت خواهر کوهپیمایی کنید. کشور انگلیسی زبان گرانادا، مهربان ترین مردم منطقه کارائیب را دارد، پس اگر به طور تصادفی در این کشور گم شدید، با دیگر جنبه های فرهنگ باطراوت و مهمان نوازی گرانادا آشنا خواهید شد. با مجله گردشگری سفر خوب همراه شوید.

گرانادا کشوری است جزیره ای که شامل شش جزیره در انتهای جنوبی گری نا در رس در جنوب شرقی دریای کارائیب است. گرانادا در شمال ونزوئلا و جنوب شرقی میامی قرار گرفته است. گرانادا که با نام «جزیره ی ادویه» معروف است، دارای دارچین، میخک، زنجبیل، نارگیل، جوز هندی و میوه های مختلف بوده و یکی از زیباترین و سرسبزترین جزایر هند غربی محسوب می شود. جنگل های استوایی گرم و مرطوب، آبشارها و سواحل طلایی منزلگاه بازدیدکنندگانی از سراسر جهان خصوصآ کانادا، امریکا و اروپا است.

گرنادا , گراناداشهر گرانادا که در کرانه‌های سر سبز دره «دارو» (Darro) واقع شده تحت اشراف دژ باشکوه الحمرا بوده و یکی از زیباترین شهرهای اسپانیا به شمار می‌رود. ترکیب سنت‌های موری و مسیحی که فرهنگ این شهر را شکل می‌دهند از آن منطقه‌ای جذاب برای ۲۴ ساعت گردش را می‌سازد.

شهر گرانادا، روح اندلس محسوب می‌شود و زیبایی آن در پای کوهستانی دیدنی، در قلب هر بیننده رسوخ می‌کند. این شهر افسانه‌ای در بین قرن ۱۳ تا ۱۵ پایتخت حکومت مورها بود. پادشاهان مسیحی در سال ۱۴۹۱ میلادی دوباره آن را از عرب‌ها پس گرفتند و اگرچه امروزه قسمت زیادی از مردم مسیحی هستند اما میراث غنی اسلام، یهودیت و کولیان را به خوبی می‌توان در چهره‌اش تماشا کرد.

گرانادا، ادویه کارائیب، با سرزمین با شکوه و کوهستانی اش، به تدریج در حال کشف شدن توسط دوست داران انواع طبیعت شامل کوهنوردان، دوچرخه سواران کوهستان، علاقه مندان به پرندگان و آبشارها است. مشتاقان ورزش های تفریحی تنوع زیادی در فعالیت ها و امکانات این جزیره می یابند و برای آنهایی که در پی تجربه کردن ماهیت واقعی و اصیل گرانادا هستند، تماشای مناظر و مکان های تاریخی به علاوه فروشگاه های بی نظیر و غذاهای عالی، لذت بخش خواهد بود.

گرانادا از سه جزیره تشکیل شده است: گرانادا، کریاکو (Carriacou) و مارتینیک کوچک (Petite Martinique). این کشور سالها مستعمره فرانسه و سپس انگلیس بوده و هنوز رد پای این تاثیرات اروپایی در فرهنگ، معماری و اسامی مکان های آن مشهود است. پایتخت آن سنت جورج در ساحل جنوب غربی آن واقع شده و محل استقرار دولت و مرکز تجاری اصلی کشور است.

گرنادا , گراناداجزیره گرانادا در شرق منطقه کارائیب، در ۱۰۰ مایلی شمال ونزوئلا و ۱۵۸ مایلی جنوب غربی باربادوس قرار دارد. عرض آن ۱۸ کیلومتر، طولش ۳۴ کیلومتر و مساحت آن ۳۴۴ کیلومتر مربع است. کریاکو ۳۴ کیلومتر مربع و مارتینیک کوچک ۱۹۴ هکتار است. این کشور از شش ناحیه تشکیل شده است.

گرانادا عضو سازمان ملل، اتحادیه کشورهای هم سود و سازمان دولتهای آمریکایی و نیز بسیاری از سازمانهای بین المللی دیگر است. دارندگان پاسپورت گرانادا می توانند بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۳۰ کشور از جمله بریتانیا، و کشورهای شنگن، چین، هنگ کنگ، سنگاپور و بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی سفر کنند. گرانادا همچون ایران دارای معاهده سرمایه گذاری E2 با آمریکا است.

تاریخچه

کریستوفر کلمب درجریان سومین سفرش به دنیای جدید در سال ۱۴۹۸ جزیره گرانادا را کشف و آن را کنسپسیون نام نهاد. ریشه کلمه گرانادا مبهم است اما احتمال دارد ملوانان اسپانیایی نام آن را بخاطر شهر گرانادا در اسپانیا تغییر نام داده باشند. سپس فرانسوی ها آن را گرنید نام نهادند و بعد انگلیسی ها آن را به گرانادا تغییردادند. گرانادا در ۷ فوریه ۱۹۷۴ اعلام استقلال کرد و به یک سلطنت مشروطه با یک نخست وزیر و ملکه الیزابت دوم در راس کشور تبدیل شد. هر ساله در چنین روزی، مراسم رسمی و غیر رسمی به منظور بزرگداشت استقلال این کشور برگزار می گردد که شامل رژه نظامی، پیک نیک های خانوادگی، مهمانی های ساحلی و رویدادهای ورزشی است.

آب و هوا

آب و هوا در گرانادا استوایی و میانگین دما ۲۸ درجه در سال است. متوسط دمای گرانادا بین ۲۴ الی ۳۰ درجه سانتیگراد است و بادهای خنکی به طور مداوم درآن می وزد. پایین ترین دما بین ماه های نوامبر و فوریه است. خشک ترین فصل بین ماه های ژانویه و فوریه است و فصل بارانی از ژوئن تا دسامبر است.

جمعیت، فرهنگ، زبان، مذهب و…

بر طبق برآورد سال ۲۰۰۸، تقریبا ۱۰۸۱۳۲ نفر در گرانادا زندگی می کنند که شامل ۶۵۲۱ سکنه کریاکو و مارتینیک کوچک نیز می شود. شهروندان این کشور عموما از نژادهای آفریقایی، هند شرقی و اروپایی هستند که آفریقایی تبارها با ۷۵ درصد، بزرگ ترین بخش جمعیت را تشکیل می دهند. حدود ۵۰ درصد جمعیت گرانادا زیر ۳۰ سال هستند. زبان اصلی این کشور، انگلیسی است.

فرهنگ گرانادا ترکیبی از فرهنگ بریتانیا، آفریقا، هند غربی و فرانسه است که تاثیرات عمیقی بر رسوم، لهجه، موسیقی و روش زندگی مردم آن بر جای گذاشته است. تاثیر فرانسه بر فرهنگ گرانادا هنوز در نام های خانوادگی، اسامی روستاها و لهجه محلی برخی مردم مشهود است. مناطق تاریخی نیز نمایانگر بقایای معماری فرانسه و بریتانیا هستند که بخوبی محافظت شده اند. میراث آفریقایی ریشه عمیقی در موسیقی گرانادا، رقص و فستیوال های آن دارد.

تطبیق یافتن با سبک زندگی در این جزیره آسان و ترکیبی ویژه از کار و تفریح در آب و هوایی استوایی و محیطی بسیار زیبا است. سکنه گرانادا به مهربانی و میهمان نوازی معروف هستند. فرقه های مختلف مسیحیت در گرانادا وجود دارند. دین اسلام نیز در این کشور رواج دارد. گرانادا یکی از پایین ترین نرخ های جرم را در نیمکره غربی زمین دارد. پایتخت گرانادا شهر سنت جورج است.

آموزش

سیستم آموزش گرانادا از سیستم بریتانیا الگوبرداری شده است. اکثر مدارس دولتی هستند یا با کمک دولت اداره می شوند و آموزش رایگان در اختیار کودکان ۵ الی ۱۶ ساله قرار دارد.

بهداشت

در گرانادا به ازای هر ۱۲۷۵ نفر، یک پزشک، به ازای هر ۴۱۰ نفر، یک پرستار و به ازای هر ۳۰۰ نفر یک تخت بیمارستان وجود دارد. چهار بیمارستان دولتی در این کشور وجود دارد که عبارتند از: بیمارستان جنرال (سنت جورج)، بیمارستان پرینسس آلیس (سنت اندرو) و بیمارستان پرینسس رویال (کریاکو) که دارای ۳۴۰ تخت هستند (آمار سال ۲۰۰۰) و بیمارستان Mt. Gay (سنت جورج) که مختص بیماران روانی است. تعدادی کلینیک خصوصی نیز در این کشور وجود دارند.

اقتصاد

گرانادا دارای اقتصادی پایدار است که عمدتا بر کشاورزی و توریسم تکیه دارد. محصولات کشاورزی شامل موز، کاکائو، جوز هندی، لیمو، آووکادو، قهوه، نیشکر و بسیاری ادویه های خاص است. ارز رایج کشور دلار کارائیب است که به دلار آمریکا وابسته است. در این کشور می توان از کارت های اعتباری شناخته شده استفاده کرد.

اقتصاد

گرانادا اقتصاد باز کوچکی دارد که تا حد زیادی به توریسم وابسته است. در طی دو دهه گذشته اقتصاد این کشور از کشاورزی به سمت ارائه خدمات رفته است که از میان آنها توریسم بیشترین جذب سرمایه خارجی را داشته است. محصول اصلی صادرات گرانادا ادویه‌ جوز است. این کشور دومین تولیدکننده بزرگ جوز دنیا بعد از اندونزی است. محصولات صادراتی دیگر این کشور عبارتند از کاکائو، مرکبات، موز، میخک و دارچین. صنایع تولیدی در کانادا در مقیاس کوچک عمل می کنند و شامل تولید نوشیدنی ها و مواد غذایی، محصولات نساجی و مونتاژ قطعات الکترونیک جهت صادرات است.

طوفان های ایوان در سال ۲۰۰۴ و امیلی در ۲۰۰۵ به شدت به صنعت جوز خسارت وارد کردند که قبل از آن نقشی اساسی در رشد اقتصاد گرانادا داشت. انتظار نمی رود که صنعت در آینده نزدیک بهبود یابد. بخش کشاورزی به ویژه کشت جوز و کاکائو به تدریج پس از طوفان ها ترمیم گشته و بخش گردشگری شاهد افزایش قابل توجهی در سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده که در راستای افزایش سهم آن منطقه از بازار توریسم جهانی است.

گرنادا , گرانادا

حمل و نقل هوایی در گرانادا

فرودگاه اصلی گرانادا، فرودگاه بین المللی موریس بیشاپ(MBIA) ارتباطات بسیار خوبی با آمریکای شمالی و اروپا از طریق پروازهای مستقیم و جزایر دیگر کارائیب دارد. این فرودگاه در فاصله ده دقیقه از پایتخت گرانادا، شهر سنت جورج واقع شده و نزدیک کمربند گردشگری و هتل های جزیره است. جت های بزرگ تجاری می‌توانند در طول شبانه روز در این فرودگاه رفت و آمد کنند. کد این فرودگاه GND است. یک فرودگاه کوچک تر نیز در جزیره کریاکو واقع شده و برای پروازهای داخل جزیره‌ ای کاربرد دارد.

مسافتهای هوایی

گرانادا ۳ ساعت از میامی، ۴ ساعت از نیویورک، ۵ ساعت از تورنتو و ۸ ساعت از لندن فاصله دارد، که برای تمام این مقاصد پروازهای مستقیم برقرار است. ترینیداد ۲۰ دقیقه، باربی دوس ۴۰ دقیقه و ونزوئلا ۴۵ دقیقه از طریق هوایی با گرانادا فاصله دارند.

حمل و نقل دریایی

انواع کشتی و قایق های باری، گرانادا را به بنادر اصلی ایالات متحده آمریکا و مقاصد اروپایی و بسیاری از جزایر کارائیب متصل میکند.

حمل و نقل جاده ای

گرانادا دارای یک شبکه حمل و نقل جاده ای جامع است که هر نقطه ای از این جزیره را ظرف دو ساعت به پایتخت متصل میکند. حمل و نقل عمومی از ساعت ۶ صبح الی ۸ عصر در دسترس است.

جزیره کریاکو

کریاکو به نام سرزمین صخره‌ ها مشهور است و بزرگترین و پرجمعیت ترین جزیره از گروه جزایری است که به نام Grenadines شناخته می شوند. این جزیره از توابع کشور گرانادا بوده و جمعیتی در حدود شش هزار نفر دارد که اکثر آنها از نژاد آفریقایی هستند. شهر اصلی آن Hillsborough نام دارد که مرکز تجاری جزیره با یک بیمارستان کوچک و ایستگاه پلیس اصلی است. ساعت کار از هشت صبح الی چهار بعد از ظهر است. حمل و نقل بین جزایر توسط کشتی صورت می‌گیرد. پروازهای روزانه نیز موجود است. کریاکو به خاطر صنعت قایق سازی خود به خصوص در روستای Windward معروف است. قایق سازی توسط استعمارگران اسکاتلندی که در قرن نوزدهم در جزیره ساکن شدند، به این مکان آورده شد. ماهیگیری و کشاورزی اساس اقتصاد آن را تشکیل می‌دهد.

جزیره مارتینیک کوچک

مارتینیک کوچک با قطر تقریبی یک مایل، جزیره آتشفشانی کوچکی است که در شمال شرقی کریاکو قرار گرفته و جمعیتی زیر هزار سکنه دارد . ساحل شرقی آن صخره ای و خالی از سکنه است و اکثر مردم در قسمت غربی آن زندگی می کنند. تنها ساحل جزیره نیز در همین قسمت قرار دارد. دسترسی به مارتینیک کوچک تنها از طریق قایق میسر است. ماهیگیری و قایق سازی دو منبع اصلی درآمد این جزیره است.

مسافرت به کشورهای بدون ویزا

دارندگان پاسپورت گرانادا می توانند بدون ویزا به ۱۳۰ کشور سفر کنند:

قاره آمریکا:

بولیوی، باهاماس، باربادوس، بلیز، برزیل، کوبا، جزایر کیمن، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، دومینیکا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، فالکلند، گرینادا، گوادلوپ، هاییتی، جاماییکا، مارتینیک، مونسترات، ندرلندز آنتیلس، نیکاراگوئه، پاناما، پرو، سنت کیتس و دویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادینز، سورینام، ترینیداد و توباگو، تورکس و کایکو آیلندز، ونزوئلا، آنگولا، آنتیگوا و باربودا، آروبا، برمودا، بریتیش ویرجین آیلندز

اروپا:

اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، گیبرالتار، گورنسی، مجارستان، ایسلند، ایرلند، آیل آومن، ایتالیا، جرسی، کوزوو، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، بریتانیا

آفریقا:

بوستوانا، کیپ ورد، آفریقای مرکزی، مصر، کنیا، مالاوی، مائوریتس، ماداگاسکار، موزامبیک، سنت هلن، تریستان دا چونا، سیشل، سوازیلند، تانزانیا، توگو، اوگاندا، زامبیا، زیمبابوه

آسیا:

ارمنستان، بنگلادش، کامبوج، چین، هنگ کنگ، ایران، اردن، لائوس، ماکائو، مالزی، مالدیو، نپال، اسرائیل، فیلیپین، سیشل، سریلانکا، سنگاپور، کره جنوبی و تیمور

اقیانوسیه:

کوک آیلندز، فیجی، دول فدرال میکرونزیا، کیرباتی، نیو، پیکارن آیلندز، پالائو، ساموآ، جزایر سلیمان، تووالو، وانوآتو

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *