ایرانگردیچالدرانروستاها

معرفی شهرستان چالدران و جاذبه های دیدنی آن

معرفی شهرستان چالدران و جاذبه های دیدنی آن
۵ (۱۰۰%) ۷ votes

مجله گردشگری سفر خوب – شهرستان چالدران یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان غربی است که در شمال غربیترین نقطه این  این استان قرار گرفته‌است. چالدران پانزدهمین شهرستان استان آذربایجان غربی است. مرکز این شهرستان، شهر سیه‌چشمه است. آواجیق دیگر شهر آن است. این شهرستان از شمال به ماکو و از غرب به مرز ایران و ترکیه و از جنوب به شهرستان چایپاره محدود می‌شود. ( ویکی پدیا )

شهر سیه چشمه مرکز شهرستان چالدران می‌باشد. نام سابق سیه چشمه «قره عینی» بوده‌است. مرکز منطقه همان سیه‌چشمه است که سابقه تاریخی آن به حدود پنج قرن می‌رسد. از آثار تاریخی آن، می‌توان به قره کلیسا و مقبره صدر الدین (وزیر شاه اسماعیل) اشاره کرد.

شهرستان چالدران
شهرستان چالدران

آواجیق یکی دیگر از شهرهای شهرستان چالدران است. این شهر کوچک و مرزی در بخش دشتک شهرستان چالدران قرار دارد. آواجیق به معنای آبادانی کوچک، متشکل از آوا یا اووا، در زبان ترکی به مفهوم آبادانی یا محل سکونت می‌باشد و «جیق» پسوند تصغیر می‌باشد که در سایر مناطق ماکو مانند باخچاجیق، قالاجیق و به به جیق نیز وجود دارد. مردم این شهر بهزبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند.

از مناظر طبیعی و بناهای تاریخی دیگر این شهر به کلیسای طاطاووس یا قره کلیسا که آرامگاه یکی از حواریون است، روستای دلیک داش، روستای قاشقا بلاغ، گیخ بلاغ و آبگرم می‌توان اشاره نمود.

سد بارون که به نام سد ماکو شناخته می‌شود در ۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده‌است. استفاده از ذخایر آب زیرزمینی که در سالهای اخیر آغاز شده از عوامل پیشرفت کشاورزی منطقه بوده‌است.

آبگرم معدنی (ایسی سو)

ایسی سو واقع در روستای آبگرم ۵ کیلومتری شهرستان چالدران شهر سیه چشمه واقع شده است

این مکان تفریحی بالاتر از روستای ایسی‌سو (آبگرم) قرار گرفته‌است با راه ارتباطی مناسب (آسفالت) به علت اشتهاری که در خاصیت طبی و درمانی آن وجود دارد از قدیم الا یام مورد توجه اهالی منطقه و شهرها ی همجوار می‌باشد؛ که هر ساله افراد بسیاری در فصل بهار و تابستان از نقاط مختلف استان بجهت کو هستانی بودن منطقه و آب و هوای بسیار مطلوب و چشم‌انداز طبیعی بسیار زیبای آن به این محل سرازیر می‌شوند.

هم اکنون این مکان با تخصیص اعتبارات ازسوی دولت ساماندهی شده و به صورت مطلوب در اختیار گردشگران قرار دارد.

قره کلیسا

قره کلیسا شهرستان چالدران
قره کلیسا شهرستان چالدران

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس یا کلیسای طاطاووس، در روستای چالدران در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان چالدران قرار دارد. کلمه «قَرَه» در زبان آذری به معنای «سیاه» است. از آنجایی که ساختمان اصلی کلیسا تماماً از سنگ‌های سیاه ساخته شده بود، این کلیسا به این نام خوانده می‌شد اما پس از بازسازی این بنا، قسمتی از سنگ‌های سیاه به وسیله سنگ‌های سفید جایگزین شد.

تادئوس یا طاطاووس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح (ع) است که در سال ۴۰ میلادی به ارمنستان آمد و به تبلیغ مسیحیت پرداخت.

قره کلیسا شهرستان چالدران
قره کلیسا شهرستان چالدران

گروه زیادی از جمله «ساناتروک»؛ پادشاه ارمنستان و دخترش «ساندخت» به آیین مسیحیت روی آوردند. اما کمی بعد پادشاه پشیمان شد و به مخالفت با آیین جدید پرداخت و دستور داد تا تادئوس، ساندخت و گروهی دیگر که به مسیحیت گرویده بودند (حدود ۳۵۰۰ نفر) را به قتل برسانند.

در سال ۳۰۲ میلادی در زمان پادشاهی تیرداد از پادشاهان ارمنستان، مسیحیت در این کشور دین رسمی و همگانی شد و مسیحیان ارمنی که خاطره شهادت تادئوس و پیروانش را نسل به نسل حفظ کرده بودند، در محل فرار آن‌ها کلیساهایی بنا کردند که «قره کلیسا» یکی از آن‌هاست. کلیسای تادئوس یکی از معتبرترین و پر زینت‌ترین کلیساهای ارمنیان در ایران است که شهرت جهانی دارد و هر سال در فصل تابستان در ماه ژوئیه (روزهای آخر تیر و هفته اول مرداد) که مصادف با قتل تادئوس و پیروانش می‌باشد، ارمنیان ایران و برخی از سفیران مسیحی کشورهای خارجی در ایران، به زیارت این کلیسا می‌آیند و در مراسم خاص مذهبی شرکت می‌کنند.

این کلیسا در دوره‌های مختلف ویران و مجدداً بازسازی شد. در سال ۱۲۳۰ میلادی (هنگام حمله چنگیز)، قسمت بزرگی از این کلیسا ویران شد ولی هنگام اقامت هلاکوخان مغول در آذربایجان، خواجه نصیرالدین طوسی به مرمت آن همت گماشت.

کلیسای سورسور

کلیسای سورسور شهرستان چالدران
کلیسای سورسور شهرستان چالدران

کلیسای مریم مقدس یا سور سور که به نام «کلیسای زور زور» نیز معروف است در کنار سد بارون در ۲۰ کیلومتری ماکو در روستایی به نام بارون و ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد. این بنا دارای اهمیت فرهنگی و تاریخی است.

این کلیسای صلیبی شکل است که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه‌است .
در سال‌های ۱۳۱۵ تا ۱۳۲۴ میلادی در این مکان کلیسا و دیر مریم مقدس به وسیله اسقف بسداچی زاکاریا ساخته شده است.
این بنا با سنگ‌های تراشیده شده در حجم‌های مختلف ساخته شده است. نمای کلیسا بسیار ساده است و فقط در اطراف پنجره‌ها و نورگیری‌ها با ستون‌های کاذبی که به قوسی جناغی منتهی می‌شوند تزیین شده است.
در گذشته این کلیسا تحت نظر هوانس یرز نقاش معروف به زورزورتسی بود به همین دلیل به کلیسای “زورزور” معروف است.
سنگ‌های این بنا طوری تراشیده شده که هر دو سنگ به صورت چفت و بست به یکدیگر متصل شده‌اند.
این کلیسا در فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

کلیسای سورسور شهرستان چالدران
کلیسای سورسور شهرستان چالدران

به دلیل احیای زمین‌های دشت ماکو کلیسا نیاز به جابجایی داشت سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی با خلیفه‌گری ارمنیان آذربایجان و وزارت تصمیم گرفتند کلیسای را به مکانی امن منتقل سازد.

انتقال کلیسای ۲۵ روز طول کشید و با رعایت نکاتی علمی، سنگ به سنگ، در لایه‌های دیوار چینی شماره‌گذاری و پیاده کردند و به محل دیگر بر روی یک برآمدگی صخره‌ای که در حدود ۱۱۰ متر مرتفع‌تر از محل اولیه کلیسا در ۶۰۰متری آن بود انتقال دادند.
در اواخر آبان ماه ۱۳۶۷ کار انتقال و بازسازی کلیسا در محل جدید به شیوه‌ای خوب به پایان رسید. پس از پایان عملیات جابه‌جایی، لوح سنگی که تهیه شده بود بر دیوار کلیسا نصب شد.
پلان کلیسا هم از داخل و هم از خارج صلیبی شکل بوده و دارای گنبدی ۱۶ ضلعی با ۴ نورگیر است.
به غیر از نورگیرهای ساق گنبد ۴ نورگیر در ۴ دیوار بنا شده و تنها ورودی کلیسا از سمت غربی آن است. مصالح بکار رفته در کلیسا سنگ خوش تراش و ملاط است.
روستای بارون هم به طور مجزا در فهرست یونسکو جای دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. سامانه جامع رزرواسیون :
  هتلهای نزدیک حرم رضوی

  سامانه جامع رزرواسیون :
  پروازهای چارتر و سیستمی (داخلی-خارجی)

  اجرای تورهای(داخلی-خارجی)
  سامانه جامع رزرواسیون قطار و اتوبوس
  رزرو هتل مشهد , رزرو هتل آپارتمان مشهد , اقامت مشهد , رزرو هتل در مشهد , رزرو هتل آپارتمان در مشهد , اقامت در مشهد , تخفیف هتل های مشهد , هتل ارزان مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن