ارومیهایرانگردیشهر ها

معرفی جزایر دریاچه ارومیه (جزیره آرزو و جزیره کبودان ) به همراه عکس – بخش اول

معرفی جزایر دریاچه ارومیه (جزیره آرزو و جزیره کبودان ) به همراه عکس – بخش اول
۴ (۸۰%) ۴ votes

دریاچه ارومیه جمعاً دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک به مساحت ۳۳۴۸۶ هکتار است. دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارک‌های ملی ایران به ثبت رسید.پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت ۴۶۲٬۶۰۰ هکتار همچنین یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران است. در مجموع ۱۰ آب‌انبار در پارک ملی دریاچه ارومیه وجود دارد که ظرفیت آنها ۱۸۰ هزار لیتر است.

جزیره آرزو

جزیره آرزو یکی از جزایر دریاچه ارومیه است که در پارک ملی دریاچه ارومیه قرار دارد. اسفندماه سال ۸۵ خورشیدی بود که وعده داده شد جزیره آرزو در دریاچه ارومیه، جزیره اختصاصی بانوان می‌شود. قرار بود این جزیره که ۸۰۰ هکتار است و در بین ۱۰۲ جزیره دریاچه ارومیه پنجمین جزیره بزرگ به حساب می‌آید، جزیره آزاد زنان باشد و همه کارهای آن از اسکان، حمل‌ونقل، رستوران و تفریحات به زنان سپرده شود و ورود مردان هم به آن ممنوع شود.

اکنون جزیره آرزو و جزیره کبودان در اثر کم آبی و کاهش بارندگی به یکدیگر وصل شده‌اند.

از میان ۱۰۲ جزیره کوچک و بزرگ موجود در تالاب دریاچه ارومیه فقط چهار جزیره آرزو ، اشک، کبودان و اسپیر برای سکونت حیات وحش مناسب بوده و از این بین، جزایره  اشک و کبودان به دلیل سکونت قوچ و میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی از اهمیت بالایی برخوردارند.

جزیره کبودان

قبل از اینکه دریاچه ارومیه به سراشیبی خشکسالی برسد، جزیره کبودان یکی از پر طرفدارترین جزایر دریاچه بود. دو اقامتگاه زیبا که پیش از انقلاب ساخته شده‌اند واستراحتگاهی برای کسانی که میان جزیره آرزو وکبودان را شنا می‌کردند از آن روزگاران نه چندان دورباقی مانده است.

جزیره کبودان
جزایر دریاچه ارومیه , جزیره کبودان

جزیره کبودان یکی از جزایر دریاچه ارومیه است که از سال ۱۳۴۶ خورشیدی توسط سازمان حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده اعلام شده‌است. این جزیره و سایر جزایر دریاچه ارومیه به جز جزیره اسلامی اکنون به پارک ملی تبدیل شده‌است. در پارک ۳۲۰۰ هکتاری کبودان انواع پستانداران از قبیل موش صحرایی، قوچ، میش و پلنگ زندگی می‌کنند. پوشش گیاهی جزیره استپی است و بخش‌هایی از جزیره پوشیده از جنگل‌های پسته وحشی، بادام کوهی و گیاهانی شامل گوجه‌ وحشی، جو وحشی، ارس کوهی و دم‌ اسبی است. این جزیره همچنین زیستگاه انواع پرندگان از جمله فلامینگو، مرغ سقا، تنجه، آنقوت و کاکایی می‌باشد.

جزایر دریاچه ارومیه , جزیره کبودان
جزایر دریاچه ارومیه , جزیره کبودان

جزیره کبودان همچنان مملو از زندگی است. میش‌ها و قوچ‌های ارمنی در کنار غراب‌ها وکبک‌ها بی‌خبر از بلایی که سرشان آمده می‌چرخند و می‌چرند. خرت خرت نشخوارهای آنها نشان می‌دهد که بی‌آبی هنوز به جزیره نرسیده است. البته زنگ خطر را محیط بانان حس کرده‌اند و برای همین است که در نهایت دقت دو چشمه آب شیرین کبودان را استتار کرده‌اند تا آب چشمه به‌وسیله پرندگان وسایر جنبدگان آلوده نشود.

جزایر دریاچه ارومیه , جزیره کبودان
جزایر دریاچه ارومیه , جزیره کبودان

تنها جزیره در دریاچه ارومیه که در چهار فصل سال آب شیرین دارد، جزیره کبودان ارومیه  (قویون داغی) است. همه جزایر دریاچه ارومیه به غیر از جزیره اسلامی در حال حاضر تبدیل به پارک ملی شده اند. جزیره کبودان در استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه، در محوطه پارک ملی دریاچه ارومیه واقع شده است. ساحل این دریاچه از سنگ و ماسه است و با توجه به امکاناتی که دارد برای شنا و ورزش های آبی مناسب است . دریاچه ارومیه که به عنوان منطقه بین المللی ذخیره گاه زیست کره انتخاب شده در گوشه شمال غربی ایران و مابین استان های آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن