ترکیهمقاصد برتر

معبد آرتمیس از دیدنی ترین بناهای تاریخی ترکیه

معبد آرتمیس از دیدنی ترین بناهای تاریخی ترکیه و یکی از عجایب هفتگانه جهان است که در سال ۵۵۰ قبل از میلاد در شهر افسوس در حدود ۵۰ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه بنا شده است.

معبد آرتمیس از دیدنی ترین بناهای تاریخی ترکیه
۵ (۱۰۰%) ۷ votes

معبد آرتمیس از دیدنی ترین بناهای تاریخی ترکیه و کوش آداسی و یکی از عجایب هفتگانه جهان است که در سال ۵۵۰ قبل از میلاد در شهر افسوس در حدود ۵۰ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه بنا شده است.

معبد آرتمیس
معبد آرتمیس

آرتمیس در اسطوره‌های یونان الهه شکار و حیات وحش می باشد و دختر لتو و زئوس پادشاه خدایان و خواهر دوقلوی آپولون خدای روشنایی بوده است. آرتمیس در اساطیر یونان مظهر پاکدامنی به شمار می‌رفته. آرتمیس را با هلال ماهی در بالای پیشانیش به تصویر می‌کشیدند.

در شهر کوش آداسی مکانی تاریخی و بسیار قدیمی به نام معبد آرتمیس وجود دارد که با توجه به اکتشافات به سال ۵۵۰ قبل از میلاد است و این سازه ویران شده که در حال حاضر فقط تعدادی ستون است از نظر معماری کهن بسیار قوی می باشد و از قدیمی‌ترین بناهای جهان شمرده می‌شود.

این بنا بعد از سال ۴۰۱ میلادی سه بار مرمت و بازسازی شد. شکل  طراحی کامل معبد آرتمیس که تبلیغ‌کننده دین آرتمیس و به  منتسب به الهه آرتمیس بوده است در پارکی در شهر استانبول به نمایش در آمده است، این معبد از زیباترین معابد یونان باستان است.

معبد آرتمیس
معبد آرتمیس

معبد آرتمیس که به آن معبد بزرگ مرمرین گفته می‌شود، توسط قارون شاه لیدی به کرسیفون (Chersiphron) معمار یونانی سفارش داده شد. معبد با مجسمه‌های برنزی که توسط ماهرترین مجسمه سازان آن زمان ساخته شده بودند تزئین شده بود.

بازرگانان، جهانگردان، صنعتگران و پادشاهان از این محل مقدس دیدن می‌کردند و احترام خود را با آوردن هدایای مختلف ابراز می‌نمودند. تحقیقات اخیر باستان‌شناسی به یافتن تعدادی از این هدایا که شامل مجسمه‌های طلا و عاج آرتمیس، گوشواره‌ها، دستبندها و گردنبندهایی زیبا اثر صنعتگران دنیاهستند منجر شده‌است.

مطالب مرتبط : سفر به کوش آداسی ترکیه و تماشای کلیسای سنت جان

مردم این بنای زیبا و باشکوه دنیای باستان را بیشتر با نام معبد دیانا می شناسند. معبد آرتمیس در افه سوس، که محدوده آن ۵۰ کیلومتری ازمیر ترکیه واقع شده است، قرار دارد.این معبد به آرتمیس الهه یونانی، خواهردوقولوی آپولو اهدا شده است. این الهه در دوران یونان باستان به عنوان نماد باروری بود. آرتمیس یونانی اندکی با الهه افسوس فرق دارد.

معبد آرتمیس
معبد آرتمیس

این معبد سه بار مورد بازسازی قرار گرفت ولی در نهایت در سال ۴۰۱ به صورت کامل ویران گردید. معبد آرتمیس در سال ۵۵۰ قبل از میلاد ساخته شده بود و به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته می شد. این معبد زیر بنای چهارگوش دارد و از مرمر ساخته شده است.
پلکان مرمری طبقه همکف را به بالکن‌های بلند و عظیمی متصل می‌کردند که کف آن در حدود ۱۳۰*۸ متربوده‌است. ۱۲۷ ستون در این بنا به کار رفته که ارتفاع آنها ۲۰ متر و با سرستونهای ایونی و کناره‌های کنده کاری شده بوده‌ است.گچکاری این بنا به شکل دورج‌ ستونی است.ستونها در ردیفهای منظم در کل محوطه به جز منطقه مرکزی، که محل قرارگیری خانه الهه بود قرار گرفته بودند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *