روسیهمقاصد برتر

مسجد قل شریف کازان زیبا ترین و بزرگ ترین مسجد اروپا در روسیه

مسجد قل شریف بزرگترین مسجد اروپا محسوب می‌شود که نمونه بارز احیای جامعه اسلامی در تاتارستان می‌باشد. چهارصد سال قبل مسجد چند مناره‌ای افسانه‌ای قل شریف با کتابخانه غنی خود باعث ظرافت، زیبایی چشمگیر و تزیین پایتخت خان‌های قازان"پایتخت تاتارستان" شده بود.

مسجد قل شریف کازان زیبا ترین و بزرگ ترین مسجد اروپا در روسیه
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

شهر کازان سومین شهر بزرگ روسیه و شهر مسلمان نشین نیز حساب می شود. شهرت این شهر بعلت وجود کلیساها و مساجدی است که در این شهر وجود دارد. مسجد قل شریف از مهمترین این مساجد است که بعنوان نماد شهر کازان همراه با “کرملین” در نظر گرفته می شود.
مسجد «قل شریف»، یکی از زیباترین مساجد جهان است و در روسیه واقع شده است و از معماری و طراحی زیبایی برخوردار است.

مسجد قل شریف بزرگترین مسجد اروپا محسوب می‌شود که نمونه بارز احیای جامعه اسلامی در تاتارستان می‌باشد. چهارصد سال قبل مسجد چند مناره‌ای افسانه‌ای قل ریف با کتابخانه غنی خود باعث ظرافت، زیبایی چشمگیر و تزیین پایتخت خان‌های قازان پایتخت تاتارستان شده بود.

مسجد قل شریف , کازان
مسجد قل شریف , کازان

مسجد قل شریف در قرن شانزدهم ساخته شد و بزرگترین مسجد روسیه به شمار می رفت. اما این عنوان بسیار طول نکشید، زیرا توسط ایوان مخوف در قرن شانزدهم ویران شد. البته این مسجد در سال ۱۹۹۶ مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. مسجد قل شریف بیشتر به عنوان موزه مورد بازدید قرار می گیرد، اما در طول جشن های بزرگ اسلامی هزاران نفر به این مسجد می آیند.

مسجد «قل شریف»، بخشی از میراث جهانی و یکی از بهترین نمونه‌های تاریخی و معماری قازان است و به عنوان شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌ی گردشگری قازان به‌شمار می‌رود. این مسجد گنجایش ۶۰۰۰ نفر را دارد و بزرگ‌ترین مسجد روسیه است.

عده‌ای اعتقاد دارند سبک معماری این مسجد وامدار سبک‌ های بلغاری است، اما مؤلفه‌ های آن به سبک عثمانی و دوره رنسانس شباهت دارد. مسجد قدیمی دارای مناره‌های ۸ متری بوده که در ساخت آن سنگ‌های سفید نقش اصلی را برعهده داشت. در این مسجد یک مدرسه اسلامی و یک کتابخانه نیز قرار داشت.

مسجد قل شریف , کازان
مسجد قل شریف , کازان

مسجد ۲ طبقه‌ قل شریف، یک طبقه را به نیایش و یک طبقه را به موزه  اسلامی خود اختصاص داده‌است. گنبد مرکزی این مسجد ۳۹ متر و ۴ مناره اصلی آن ۵۷ متر ارتفاع دارند. در ۲۱ فوریه سال ۱۹۹۶ به درخواست مینتیمر شایمیف رئیس جمهور تاتارستان بازسازی مسجد آغاز شد و در ژوئیه سال ۲۰۰۵ در دوره جشن‌های هزاره قازان رسماً افتتاح شد. مسجد قل شریف موجب شده تا تشکیلات کاخ، امروزه سنبلی از یک توازن چند فرهنگی در میان چند نژادی تاتارستان باشد، و نیز مدعی بزرگترین مسجد در اروپای شرقی شود.

گنبد مرکزی این مسجد ۳۹ متر و ۴ مناره اصلی آن ۵۷ متر ارتفاع دارندبخش عمدهای از هزینه ساخت مسجد توسط مسلمانان تاتار اهدا شدهاست. عده ای اعتقاد دارند سبک معماری این مسجد وامدار سبکهای بلغاری است، اما مؤلفههای آن به سبک عثمانی و دوره رنسانس شباهت دارد.

از سال ۲۰۰۹ این مسجد به دومین مسجد بزرگ در اروپا ( به استثنای ترکیه ) پس از مسجد گنبد مرکزی گروزنی (Grozny Central Dome Mosque) شهرت یافته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *