ترکیهمقاصد برتر

مسجد ایاصوفیه استانبول مسجدی که قبلا کلیسا بوده !

اگر بخواهیم جاهای دیدنی استانبول را معرفی کنیم نمیتوان از مسجد ایاصوفیه غافل شد. مسجدی که تاکنون چندین بار تخریب شده است و تاکنون چندین بار تغییر کاربری داده است.  

مسجد ایاصوفیه استانبول مسجدی که قبلا کلیسا بوده !
۵ (۱۰۰%) ۴ votes

اگر بخواهیم جاهای دیدنی استانبول را معرفی کنیم نمیتوان از مسجد ایاصوفیه غافل شد. مسجدی که تاکنون چندین بار تخریب شده است و تاکنون چندین بار تغییر کاربری داده است.

اگر بخواهیم استانبول را معرفی کنیم می توانید از طبیعت و آثار تاریخی نظیر مسجد ایوب سلطان ، فرهنگ و سبک زندگی مردم آن همانند غذاهای خیابانی استانبول بسیار گفت! اما در این میان مسجد ایاصوفیه جایگاه ویژه ای دارد، چه برای مردم ترکیه و چه برای گردشگران و توریست هایی که برای سفر به استانبول می روند.

مسجد ایاصوفیه که به معنی «خرد مقدس» است، در اصل یک کلیسای جامع متعلق به قرن ششم در قسطنطنیه (استانبول امروزی) بود.

مسجد ایاصوفیه استانبول
مسجد ایاصوفیه استانبول

در ابتدا به دلیل اندازه بسیار بزرگ این کلیسا به آن «کلیسای بزرگ» می‌گفتند. در سال ۴۰۳ میلادی نام آن را به «حاجیا صوفیا» که در زبان یونانی به معنی «خرد مقدس» است تغییر دادند. پس از فتح استانبول توسط عثمانی‌ها نیز نام این بنا به «مسجد ایاصوفیه» و در زمان جمهوریت به «موزه ایاصوفیه» تغییر یافت.

معماری بنای مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه از آن دست آثاری است که در زمان ساخت در سال ۵۳۷ میلادی از آن به عنوان کلیسا توسط کلیسای ارتدکس استفاده میشده است همچنین این کلیسا تا ۱۰۰۰ سال بزرگترین کلیسای جهان بود. این مسجد پس از آغاز حکومت مسلمانان بر کشور ترکیه یا همان عثمانی سابق در سال ۱۴۵۳ توسط مهمت فاتح به عنوان مسجد معرفی شد و پس از آن در سال ۱۹۳۵ توسط آتاترک به عنوان موزه معرفی شد.

ابعاد ایا صوفیه برای هر سازه‌ای که از استیل ساخته نشده باشد بسیار عظیم و دور از باور است. بر اساس نقشه، طول بنا ۸۲ متر و عرض آن ۷۳ متر بوده و گنبد آن ۳۳ متر قطر دارد. در طول عمر ۱۴۰۰ ساله این بنا، از آن به عنوان کلیسای جامع، مسجد و موزه استفاده شده است.

مسجد ایاصوفیه استانبول
مسجد ایاصوفیه استانبول

برای تقویت و زیباسازی بخش دورنی مسجد ایاصوفیه از ستون‌های معبد ویران شده آرتمیس که یکی از عجایب هفتگانه جهان است استفاده شده است. همچنین بخشی از مصالح ساختمانی این بنا نیز به احتمال زیاد از محوطه باستانی بعلبک سوریه به این منطقه آورده شده است.

معماران ایا صوفیه آنتیموس ترالسی و اسیدروس میلوتوسی هستند. در سالهای ۵۳۷- ۵۳۲ میلادی ساخته شده است. ابعاد آن ۷۲ در ۹۱ متر ، قطر گنبد ۳۱ متر، ارتفاع گنبد از سطح زمین ۵۶ متر است. با افزوده شدن پشت بند عظیم بر طرح اصلی و چهارمناره رفیع ترکی پس از پیروزی عثمانی‌ها در ۱۴۵۳ میلادی ایاصوفیه به یک مسجد تبدیل شد.

موضوع قابل توجه در این بنا کیفیت و کمیت نوری است که وارد آن می‌شود. زیر گنبد مرکزی ۴۰ پنجره تعبیه شده که نور را به درون وارد می‌کنند. انتقال تدریجی از بدنه چهارگوش به لبه مدور گنبد به وسیله سه گوشی‌های کروی شکل موسوم به تاسچه انجام گرفته است. برای حل مسئله فشار گنبد اصلی نیرو به وسیله «پندنتیوها» (تبدیل‌گر) که همان سه گوش‌های کروی است و در چهار گوشه زیر گنبد قرار دارد به چهار فیل پایه عظیم و نگهدارنده منتقل می‌شود. از سوی دیگر به وسیله نیم‌گنبد شرقی و غربی فشارهای حاصله به طرف خارج و پایین انتقال می‌یابد.

مسجد ایاصوفیه استانبول
مسجد ایاصوفیه استانبول

تزئینات داخل ایا صوفیه در زمان ساخت بسیار ساده بوده‌اند؛ برای مثال تصویر صلیب‌ها بسیار به چشم می‌خورد. به مرور زمان موزاییک‌کاری‌های مختلفی به زینت‌های داخل بنا اضافه شدند. تصویر پرتره امپراطور، خاندان امپراطوری، مسیح و غیره بخشی از تزئینات بعدی هستند. طی قرن ۸ و ۹ میلادی یک دوره شمایل شکنی در امپراطوری بیزانس به راه افتاد که سبب تخریب بسیاری از موزاییک‌کاری‌های ارزشمند شده و بعد از آن نیز ساخت هر گونه شمایل ممنوع بود.

مسجد ایاصوفیه استانبول در کجای شهر استانبول قرار دارد ؟

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول و در محله‌ای پر فت و آمد و توریستی، در جوار هتل‌ها، مراکز خرید، و دیدنی‌های توریستی شهر واقع شده است. مسجد سلطان احمد (یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی و گردشگری استانبول) از معروفترین همسایه‌های مسجد ایاصوفیه است. همچنین کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه، فاصله اندکی با ایاصوفیه دارد. ایاصوفیه که یکی از شناخته شده‌ترین نشانه‌های استانبول است، در میدانی به همین نام (میدان ایاصوفیه)، در محله سلطان احمد قرار دارد.

دسترسی به مسجد ایاصوفیه استانبول به چه صورت است؟

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است. شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه تسهیل کرده اند. فاصله مسجد ایاصوفیه تا موزه و کاخ توپکاپی ۵ دقیقه پیاده روی است.بازدید از مسجد و موزه ایاصوفیه استانبول در تمام ایام هفته امکان پذیر است. گردشگران می توانند در پاییز و زمستان از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ و در بهار و تابستان از ۹ صبح تا ۱۹ به بازدید از این اثر تاریخی بپردازند. فراموش نکنید؛ حتماً باید حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیت بخرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *