ایرانگردیشهر هافردوس

قنات بلده فردوس ، قنات تاریخی و ثبت شده در میراث جهانی یونسکو

قنات بلده در شهر تاریخی تون و شهرستان فعلی فردوس، یکی از آثار به جامانده از مردم دوره ساسانی است؛ مردمی که برای حاصل دسترنج خود ارزش قائل بوده و برای رفع احتیاج خود دست به دامان خلاقیت زده‌اند.

قنات بلده فردوس ، قنات تاریخی و ثبت شده در میراث جهانی یونسکو
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

مجله گردشگری سفر خوب – قنات بلده در خراسان جنوبی و در شهر فردوس در دوره ساسانیان حفر شده است.

ناصر خسرو در سفرنامه ی خود این قنات را به کی خسرو نسبت داده است. کارشناسان و باستان شناسان درباره ی احداث این قنات نظرهای مختلفی دارند.

قنات بلده در شهر تاریخی تون و شهرستان فعلی فردوس، یکی از آثار به جامانده از مردم دوره ساسانی است؛ مردمی که برای حاصل دسترنج خود ارزش قائل بوده و برای رفع احتیاج خود دست به دامان خلاقیت زده‌اند.

قنات بلده فردوس سابقاً ۷۰ رشته و در حال حاضر ۱۶ رشته را به یکدیگر متصل می‌کند، این قنات در گذشته‌های دور آب شرب موردنیاز مردم منطقه را تأمین می‌کرده و از طرف دیگر سبب جان گرفتن باغات انار در دل کویر شده است.

قنات بلده

دانش فناوری قنات بلده فردوس پیچیدگی فراوانی دارد بنابراین پرونده این قنات نیز در زمره ۱۱ قنات ایرانی برای ثبت در آثار جهانی آماده شده است و تاکنون مورد بررسی‌های فراوان کارشناسان و ارزیابان یونسکو قرار گرفته است.

نکته جالب‌تر آن که در گذشته همانند بسیاری از قنات‌های ایران، در قنات بلده نیز با استفاده از یک ظرف مسی که به منظور اندازه‌گیری آب، سوراخی در آن تعبیه شده و با هر بار پر شدن آن واحد زمان سنجیده می‌شد، تقسیم آب صورت می‌گرفت. این شیوه از تقسیم آب را فنجانی نامیده‌اند. اگر گذرتان به شهر فردوس در همسایگی طبس افتاد بدانید که علاوه بر بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهرستان می‌توانید سری هم به قنات ثبت جهانی شده بلده بزنید و یک فنجان از آب این قنات بنوشید و با تاریخ معماری سازه‌های آبی و مدیریت آب در ایران باستان آشنا شوید.

قنات بلده فردوس مسیری ۳۵ کیلومتری را می پیماید و حدود ۲۳۸۲ هکتار از زمین های منطقه ی فردوس را آبیاری می کند. نزدیک ۴۰۰ سال قبل، تعداد بیشماری از مالکان اراضی منطقه فردوس؛ آب بلده جان خود را از دست داده و حدود ۳ هزار فنجان از آب این قنات بدون مالک مانده است.

در آن دروان شاه عباس صفوی که به همراه شیخ بهایی به گشت و گذار از اصفهان به سمت مشهد برای زیارت می رفت. از فردوس که آن زمان به نام تون می شناختند، گذشت. شخصی به نام میرتونی یکی از دانشمندان شهر تون؛ از شاه عباس خواست آب اضافه ی قنات را به وقف چهار طبقه ی سادات، علما، فقرا، صلحا کند و شاه عباس آب ها را بین همین ۴ طبقه وقف کرد.

قنات بلده
قنات بلده

گفته شده است که شیخ بهایی در همین مسافرت، آب قنات بلده فردوس بین دو نهر به طور مساوی تقسیم کرد به طوری که در هر ۸ شبانه روز یک بار باغ ها آبیاری می شوند.

در گذشته از آب قنات بلده فردوس علاوه بر آبیاری زمین های کشاورزی برای ذخیره آب در آب انبارها و پس از ته نشین شدن آن، آب شرب شهر فردوس نیز تأمین می شده است.

این قنات در سال ۱۳۹۵ به عنوان دومین اثر ارزشمند استان خراسان جنوبی در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن