ایرانگردیشهر هاهمدان

غار علیصدر همدان

غار علیصر ازغارهای آبی است که فقط تعداد کمی از آن ها در جهان وجود دارد. غار علیصدر یکی از 10 غار مهم دنیا به لحاظ غارهای قابل بازدید به شمار می‌آید

غار علیصدر همدان
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

مجله گردشگری سفر خوب – در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ و ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان، یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غارهای آبی قابل قایقرانی، به نام ” غار علیصدر ” واقع شده که نام این غار برگرفته از نام این روستا است و در طول سال‌های گذشته “علی سد” و “علی سرد” نیز بیان می‌شده است.

غار علیصدر

یکی از پر طرفدارترین جاذبه های طبیعی و رمزآلود همدان، غار علیصدر است که بازدیدکنندگان را محو زیبایی خود می کند.

غار علیصر ازغارهای آبی است که فقط تعداد کمی از آن ها در جهان وجود دارد. غار علیصدر یکی از ۱۰ غار مهم دنیا به لحاظ غارهای قابل بازدید به شمار می‌آید و مهمترین غار دارای استعداد  قایقرانی است، اما آنچه غار علی صدر را از سایر غارهای آبی جهان متمایز می‌کند، سهولت استفاده از کانال‌های آبی درون آن است که به سبب وسعت غار به ‌راحتی می‌توان در آن طی مسیر کرده و با قایق‌های معمولی از درون آنها گذشت.

غار علیصدر

غار علیصدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است که زمین شناسان قدمت سنگ‌های این غار را به دوره ژوراسیک نسبت می‌دهند.

عمق آب این غار در بیشترین مقدار به ۱۴ متر می رسد و بدون بو، رنگ و مزه است. غار علیصدر از معدود غارهای آبی جهان است و آب روان آن به قدری زلال است که تا عمق ۱۰ متری شفاف و قابل دیدن است.

غار علیصدر از بسیاری جهات به سبب وجود گذرگاه‌های ممتد آبی و دریاچه‌های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده‌اند، یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی ایران و جهان و پدیده‌ای منحصر به فرد در نوع خود است که فقط در معدودی از غارهای جهان، مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا، چنین زیبائی‌های خیره‌کننده‌ای وجود دارد.

این غار از نوع غارهای تحکیم یافته است که در طول ۵ میلیون سال گذشته هیچ گونه ریزشی در آن مشاهده نشده است. استالاگمیت واستالاگتیت های باهمین میزان عمر درغاردیده می شود.از مجموعه رشته های آب،دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده که تنها غار تالابی ایران را به وجود آورده است.

غار علیصدر

در سال ۱۳۴۶ با پخش خبر کشف این غار شگفت‌انگیز و بی‌انتها در سطح رسانه‌های ملی، سیل محققان، کوهنوردان و علاقه‌مندان به آثار طبیعی به سوی آن سرازیر شد. در سال ۱۳۵۲ کوهنوردان همدان دهانه و ورودی غار را به قطر ۵۰ سانتی متر تعریض کردند و از سال ۱۳۵۴ استفاده عمومی از غار علیصدر کلید خورد. از آن روز تاکنون به منظور سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران اقدامات بسیاری درون غار انجام شده که علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی به مسیر بازدید افزوده شده که مناظر جدید و بدیعی را در جلوی دیدگان مشتاق گردشگران قرار می‌دهد.

همین که وارد غار شوید رسوبات کربنات کلسیم بر روی سقف و دیواره ها نشان می دهد که قبلا در اینجا هم آب وجود داشته است. ۵۰ متر پایین تر که بروید سوار قایق می شوید و سنگ هایی را می بینید که زمین شناسان قدمت آن ها را ۱۳۰ تا ۱۹۰ میلیون سال می دانند.

این غار شگفت انگیز به دلیل فقدان نور طبیعی، فاقد حیات جانوری است و عمق آن در مناطق مختلف از ۰.۵ متر تا ۱۴ متر متغیر است و همچنین ارتفاع غار علیصدر در برخی از تالارها به بیش از ۱۶ متر نیز می‌رسد.

در نزدیکی غار برای رفاه حال گردشگران امکاناتی چون مهمانسرا، چادر صحرایی، رستوران، بازارچه خوراکی و صنایع دستی، سرویس بهداشتی و نمازخانه است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن