اصفهان

سفر به اصفهان و بازدید از کلیسای وانک

کلیسای وانک یا آمنا پرکیچ که در محله زیبای جلفای اصفهان و در چهارراه حکیم نظامی خیابان نظر شرقی واقع شده است. طبق گفته دانشنامه ویکی پدیا، وانک در زبان ارمنی به معنای صومعه است.

سفر به اصفهان و بازدید از کلیسای وانک
۵ (۱۰۰%) ۷ votes

کلیسای وانک یا آمنا پرکیچ که در محله زیبای جلفای اصفهان و در چهارراه حکیم نظامی خیابان نظر شرقی واقع شده است. طبق گفته دانشنامه ویکی پدیا، وانک در زبان ارمنی به معنای صومعه است. با مجله گردشگری سفر خوب همراه شوید تا اطلاعات بیشتری درباره کلیسای وانک بدست آورید.

کلیسای وانک اصفهان
کلیسای وانک اصفهان

کمتر کسی وجود دارد که به شهر توریستی اصفهان سفر نکرده باشد و یا حتی راجع به آثار تاریخی آن نشنیده باشد. “اصفهان نصف جهان” با آثار تاریخی فراوانی که دارد، در روزهای تعطیل مملو از مسافران داخلی و خارجی است که همگی اصفهان را به میدان نقش جهان، سی و سه پل و منار جنبانش می شناسند. البته بسیاری از آثار دیدنی اصفهان از چشم توریست ها پنهان مانده اند. شاید این امر طبیعی باشد چرا که بعضی از آثار جنبه عمومی تری پیدا می کنند و در چشم مسافران اولویت بیشتری دارند و شناخته تر می شوند.

اما اگر زیاد به اصفهان سفر می کنید حتما به آثار دیگر آن نیز توجه کنید. به خانه های تاریخی، مساجد قدیمی و کلیساهای آن. رزرو هتل در اصفهان هم از طریق اینترنت به راحتی امکان پذیر است.

در این گزارش قصد بازدید از کلیسای زیبای وانک را داریم که مراحل کاری آن برای ثبت جهانی نیز طی شده است.

کلیسای وانک اصفهان
کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک از کلیساهای تاریخی ارمنیان است که قدمت آن به دوره صفوی و شاه عباس دوم می­رسد. این کلیسا از زیباترین و بزرگترین کلیساهای اصفهان است.

گفته می­شود که این کلیسا از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان کپی برداری شده است. (در گزارشی دیگر از کلیسای سنت استپانوس صحبت خواهیم کرد).

شاه عباس در سال ۱۶۰۵ میلادی ارمنیان جلفای آذربایجان را به اصفهان کوچاند. ارمنیان پس از استقرار در اصفهان، اولین کلیسای اصفهان یعنی همین کلیسای وانک را بر پا ساختند.  این کلیسای با شکوه در سال ۱۰۱۵ هجری قمری برابر ۱۶۰۵ میلادی ساخته شد و پس از ۵۰ سال در سال ۱۰۶۵ هجری قمری برابر ۱۶۵۵ میلادی توسعه یافت و به شکل امروزی در آمد.

تمامی دیوارهای داخلی کلیسا از تزئینات نقاشی رنگ و روغن و آب طلا که به سبک ایرانی و همچنین تصاویری از زندگی مسیح که متاثر از نقاشی ایتالیایی است وجود دارد.

این کلیسا دارای گنبدی عظیم و دیوارهای بلند است که دور تا دور گنبد داستان خلقت آدم و حوا است که به دست نقاشان ارمنی ترسیم شده­اند. بر محراب کلیسا نیز تصاویری مرتبط به حضرت مسیح نقاشی شده است. نمای خارجی گنبد با آجر ساده پوشانده شده است.

در گوشه حیاط کلیسا برج ناقوس زیبا و بزرگی ساخته شده که بر چهار ستون سنگی استوار است. برج ناقوس سه طبقه است که در طبقه دوم آن ساعت بزرگی به وزن ۳۰۰ کیلوگرم نصب شده که صدای ناقوس آن تا دوردست به گوش می­رسد. این برج و ساعت در سال ۱۹۳۱ میلادی بنا شده است. در زیر این برج دو قبر وجود دارد؛ این قبرها متعلق به سربازی ارمنی و دیگری متعلق به پیشوایی ارمنی است.

در گوشه دیگری از حیاط کلیسا، سنگِ یادبودِ مربوط به  ۵/۱ میلیون نفر ارمنی­ای ساخته شده است که در سال ۱۹۱۵ میلادی قتل عام شده­اند.

کلیسای وانک اصفهان
کلیسای وانک اصفهان

در صحن حیاط کلیسا چند نفر از ارامنه مشهور از جمله چند اسقف اعظم و نمایندگان سیاسی کشورهای اروپایی که در اصفهان در گذشته اند به خاک سپرده شده اند.

کلیسای وانک دارای تأسیسات مختلفی مانند موزه و کتابخانه است. موزه کلیسا در سال ۱۳۲۲ هجری قمری ( ۱۹۰۵ میلادی) ساخته شد. از جمله اشیاء این موزه تابلوهای نقاشی کار نقاشان اروپائی است که به کلیسا اهداء کرده اند و همچنین تعدادی کتب خطی نفیس.

در زمان کوچ بزرگ ارمنیان جلفای آذربایجان به اصفهان در زمان شاه عباس، ارامنه همه چیز خود را جا گذاشتند اما تنها چیزی که نتوانستند از آن دل بکنند کتاب های با ارزشی بود که با تحمل زحمات فراوان کتابهای زیادی را با خود به اصفهان آوردند. تمام این کتابها کتابهای خطی هستند که روی پوست نوشته شده‌اند.

در زمانی که ارمنیان و پیشوایان مذهبی کلیسای وانک در سال های ۱۷۷۰ تا ۱۷۹۰ مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند، کتابهای زیادی به خاطر بدست آوردن تفنگ و باروت فروخته شدند ولی در سال های بعد که اوضاع به تدریج بهتر شد دوباره این کتابها را جمع‌آوری کردند و در سال ۱۸۸۴ میلادی قسمتی از کلیسای وانک را به کتابخانه اختصاص دادند. کلیسای وانک در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسیده است. دیدن این کلیسا همراه با نقاشی های زیبای مذهبی آن و موزه و اشیاء قدیمی متعلق به ارمنیان را از دست ندهید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *