ارمنستاناروپاقاره ها

سفر به ارمنستان و بازدید از شش صومعه زیبای ارمنستان

اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید سفر خود را با بازدید از صومعه‌ های زیبای ارمنستان و آشنایی با فرهنگ و تاریخ این کشور که به قرن‌ها پیش بر می‌گردد، لذت‌بخش‌تر کنید.

سفر به ارمنستان و بازدید از شش صومعه زیبای ارمنستان
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

سفر در تاریخ و بازدید از صومعه های تاریخی کشور ارمنستان

اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید سفر خود را با بازدید از صومعه‌ های زیبای ارمنستان و آشنایی با فرهنگ و تاریخ این کشور که به قرن‌ها پیش بر می‌گردد، لذت‌بخش‌تر کنید. بیشتر این مکان ها در کنار دره‌ها و بر بالای کوه‌های این کشور واقع شده‌اند و دارای اهمیت زیادی از لحاظ تاریخی، معماری و مذهبی هستند. صومعه‌های ارمنستان از مهم‌ترین آثار تاریخی و فرهنگی و از جاذبه های گردشگری ارمنستان هستند.

صومعه تاتو

سفر به ارمنستان , صومعه تاتو , ارمنستان , صومعه

از دیگر جاذبه های گردشگری ارمنستان، صومعه‌ تاتو در استانی به نام «سیونیک» در جنوب شرقی ارمنستان واقع شده است. تاتو یکی از شگفت‌انگیزترین معماری‌ها و یکی از جاذبه‌های گردشگری و مذهبی ارمنستان است. این مکان تاریخی در یک دژ سنگی که در کنار یک دره‌ی عمیق به نام «دره‌ی وروتان» قرار گرفته واقع شده است. قدمت تاتو به قرن نهم باز می‌گردد. تلکابین‌های تاتو از این دره‌ی زیبا عبور کرده و به ارتفاعات «ناگورنو قره‌باغ» می‌رسند و مناظر فوق‌العاده‌ای را برای گردشگران به نمایش می‌گذارند.

صومعه هاقپات

سفر به ارمنستان , صومعه هاقپات , ارمنستان , صومعه

در کنار دره‌ی «دبد» می‌توان شاهد معماری باشکوه قرون وسطایی ارمنستان بود که در سال ۹۶۷ میلادی تاسیس شد. امروزه این صومعه بخشی از میراث جهانی یونسکو است. عناصر اصلی این مکان معابدی هستند که با یک معماری هماهنگ، روح معنوی را حفظ کرده‌اند. خاچکارهای کنده‌کاری شده‌ی زیادی در این صومعه وجود دارند که به زیبایی این مکان می‌افزایند.

صومعه گغارد

سفر به ارمنستان , صومعه گغارد , ارمنستان , صومعه

این صومعه نیمی کلیسا و نیمی غار است و یکی از قدیمی‌ترین صومعه‌های ارمنستان است که حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. صومعه‌ی «گغارد» بر روی یک سراشیبی در نزدیکی شهر «گارنی» قرار گرفته و دارای پنجره‌ها و راهروهای باریک و کم نور است. معبد گارنی در همین مکان قرار گرفته است. در این مکان تاریخی نمازخانه‌های قوسی شکل و سنگ‌های کنده‌کاری شده‌ی ارمنی به نام «خاچکار» که نقش صلیب بر روی آنها کنده شده است دیده می‌شود. این صومعه مکانی تاریخی و فوق‌العاده است و پیشنهاد می‌شود در سفر به ارمنستان حتما از این صومعه‌ی زیبا دیدن کنید.

صومعه نوراوانک

سفر به ارمنستان , صومعه نوراوانک , ارمنستان , صومعه

صومعه‌ی نوراوانک صومعه‌ای از قرن سیزدهم است و در نزدیکی ایروان در کنار دره‌ای در نزدیکی شهر «یغگنادزور» قرار گرفته است. این مکان در سال ۱۲۰۵ توسط اسخف «هوهانس» تاسیس و در دهه‌ی ۱۹۹۰ بازسازی شد. خرابه‌های این صومعه و مناظر زیبای اطراف آن زمانی که از پله‌های سنگی آن بالا می‌روید و به طبقه‌ی دوم این صومعه می‌رسید منظره‌ی زیبایی را به نمایش می‌گذارد. صومعه‌ی «نوراوانک» از کلیساهای مختلفی تشکیل شده و یک شاهکار معماری است. نوراوانک به معنای «صومعه‌ی جدید» است.

صومعه ساناهین

سفر به ارمنستان , صومعه ساناهین , ارمنستان , صومعه

از دیگر جاذبه های گردشگری ارمنستان می‌توان به صومعه‌ی ساناهین اشاره کرد. این مکان زیبا و مجموعه کلیساهای کوچک آن به سال ۹۲۸ برمی‌گردند. در سال‌های ۱۰۶۲ و ۱۲۱۱ بناهای دیگری هم به این مجموعه اضافه شدند. در زبان ارمنی ساناهین به معنای «یکی قدیمی‌تر از دیگری» است و احتمالا صومعه‌ی «ساناهین» را با صومعه‌ی هاق پات که در نزدیکی آن قرار دارد مقایسه می‌کند. آرامگاه‌ها، نمازخانه‌ها و خاچکارهای زیادی در این مجموعه‌ی شگفت‌انگیز و تاریخی دیده می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *