روسیهمقاصد برتر

رودخانه نوا سن پترزبورگ – Neva river رودخانه زیبا و تاریخی شهر سن پترزبورگ

آب رودخانه نوا شیرین است و در زمستان کاملا یخ می بندد همین مساله در زمان محاصره نازی ها کمک زیادی به روس ها کرد و توانستند ارتباط با دیگر مناطق شوروی سابق پیدا کنند. در قسمت دیگر رودخانه یک کشتی متروکه هم پهلو گرفته است.

رودخانه نوا سن پترزبورگ – Neva river رودخانه زیبا و تاریخی شهر سن پترزبورگ
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

سن پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا و روسیه است که از گنجینه های تمدن بشری محسوب می شود. این شهر در مدار طولی ۵۷/۵۹ درجه شمالی و در مدار عرضی ۱۹/۳۰ درجه شرقی واقع شده و مساحت آن ۱۴۰۰ کیلومتر مربع است .

رودخانه نوا سن پترزبورگ – Neva river

این شهر تاریخی بر روی ۴۴ جزیره کوچک و بزرگ بنا شده است و به همین دلیل به شهر جزیره ها معروف است. رودخانه نوا سن پترزبورگ که ۷۴ کیلومتر طول دارد، به خلیج فنلاند سرازیر می شود و خلیج فنلاند هم به نوبه خود به دریای بالتیک منتهی می گردد. ۳۲ کیلومتر از طول این رودخانه از داخل شهر سنت پترزبورگ عبور می کند و این شهر را به آبهای آزاد اروپا متصل می نماید.

رودخانه نوا سن پترزبورگ
رودخانه نوا سن پترزبورگ

اگر بین ماه‌های مه تا اکتبر از سن پترزبورگ بازدید کردید، به چند روش مختلف می‌توانید شهر را با قایق کندو کاو کنید. سواری با قایق باله دار در حومه پارک و کاخ واقع در پترهف یا لذت بردن از یه وعده شام لذیذ و تماشای موسیقی زنده جاز در یک کشتی کروز در طول رودخانه نیوا بخشی از راه‌ها به شمار می‌روند.

بر روی رودخانه نوا سن پترزبورگ ۷ پل متحرک وجود دارد که هر شب راس ساعت ۱۲ یکی یکی از هم باز شده و بالا میروند تا امکان تردد کشتی های بزرگ فراهم شود. در فصل تابستان و در این ساعت هر شب تعداد زیادی قایق توریستها را برای تماشای این منظره و البته دیدن شهر در شب و از میان رودخانه به آنجا می آورند.

رودخانه نوا سن پترزبورگ
رودخانه نوا سن پترزبورگ

رودخانه نوا سن پترزبورگ با طول ۷۴ کیلومتر، عرض متغیر از ۵۲۰ متر تا ۱ کیلومتر، عمق از ۱ تا ۱۰ متر از دریاچه لاداگا سرچشمه می گیرد، از داخل شهر سنت پترزبورگ عبور می نماید و به خلیج فنلاند و از آن جا هم به دریای بالتیک سرازیر می شود. آب این رودخانه شیرین است. در طول تابستان این رودخانه برای رفت و آمد کشتی های تجاری و توریستی باز است ولی در زمستان به کلی یخ می بندد. اینویژگی رودخانه به شهر سنت پترزبورگ در زمان محاصره توسط ارتش آلمان نازی کمک شایانی نمود. چون روس ها از طریق همین رودخانه یخ بسته با سایر مناطق شوروی ارتباط برقرارنمودند و حلقه محاصره شکسته شد.

شهر سنت پترزبوگ به شهر پل ها نیز معروف است و دارای بیشترین پل در دنیا است (۵۳۹ پل) که تعدادی از آنها پل های متحرک هستند و در ساعت خاصی از شب باز می شوند و راه رفت و آمد کشتی ها را می گشایند. این پل ها در حقیقت جزایری را که سنت پترزبورگ از آنها تشکیل شده است به هم متصل می نماید.

امروزه کمتر توریستی است که به سنت پترزبورگ سفر نماید و سفری با قایق در رودخانه نوا نداشته باشد، خصوصاً اگر این سفر در شب باشد با جذابیت بی نظیری همراه است. در قسمت دیگر رودخانه یک کشتی متروکه هم پهلو گرفته است .

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *