ایرانگردیدرگزشهر ها

هزار مسجد کجاست ؟ معرفی رشته کوه هزار مسجد

هزار مسجد را می توان بهشت گمشده ایران زمین نامید. این کوه نماد عظمت، زیبایی و غرور مردم خراسان و به ویژه مردم محلی هزار مسجد است.

هزار مسجد کجاست ؟ معرفی رشته کوه هزار مسجد
۴.۸ (۹۵%) ۸ votes

هزار مسجد کجاست ؟ آشنایی با رشته کوه هزار مسجد

هزار مسجد را می توان بهشت گمشده ایران زمین نامید. این کوه نماد عظمت، زیبایی و غرور مردم خراسان و به ویژه مردم محلی هزار مسجد است. هزار مسجد در کرمانجی (زبان مردم محلی منطقه) «هزارمچیت» گفته می شود. رشته کوه هزار مسجد – کپه داغ، ارتفاعات شمال خراسان را تشکیل می دهند که به صورت مرزی طبیعی دشت هموار مشهد را از صحرای سرد و خشک قره قوم ترکمنستان جدا می کند.
هزار مسجد
هزار مسجد

راه دسترسی به آن از دو مسیر جنوبی (جاده ماشین رو) و مسیر شمالی روستای لائین نو است. این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب شرقی امتداد یافته است که در دامنه های سرسبز شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری، در کوهپایه های شمالی دشت قره قوم ترکمنستان، در شمال غربی آن شهرستان درگز و در جنوب این کوهستان دشت مشهد واقع شده است.

هزار مسجد
هزار مسجد
 جهت این رشته کوه، از شمال غربى به جنوب شرقى و ادامه ارتفاعات کپه داغ و بالخان است که در ترکمنستان قرار دارند. بخشى از کوه هاى هزار مسجد را « کپه داغ » مى نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، این رشته به نام اللّه اکبر خوانده مى شود که ارتفاع قله اصلى آن ۲۴۰۰ متر است. این کوه، ناحیه قوچان را از درگز جدا مى کند. این کوهستان که عبور از آن دشوار است، به مدت زیادى مانعى عمده براى ارتباط بین دو ناحیه قوچان و درگز بوده است.
هزار مسجد
هزار مسجد
در شرق اللّه اکبر، کوه کماس و کوه خارپشته قرار گرفته اند که ارتفاع آن ها به ۲۴۱۰ متر مى رسد و هنوز هم انبوه ترین جنگل هاى اُرُس کوه هاى هزارمسجد در آن ها دیده مى شود. کوه عمارت، در جنوب شرقى اللّه اکبر و در شرق شهر قوچان قرار گرفته است، و رودخانه اترک از آن سرچشمه مى گیرد که با بسترى به طول ۶۰۰ کیلومتر طویل ترین رود این ناحیه از استان خراسان است.
هزار مسجد
هزار مسجد

بر دامنه هاى شمالى کوه هزار مسجد (به فاصله ۱۸۰ کیلومتر خط مستقیم از شمال مشهد) منطقه کلات نادرى قرار گرفته که در کوهپایه اى وسیع بین این کوهستان و دشت قره قوم ترکمنستان گسترده شده است. از شمال شرقى شهر مشهد و یا از دره خور، هرچه که به طرف شرق پیش برویم، از ارتفاع و طول این کوه ها کاسته مى شود. در ادامه آن، رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع ۱۲۰۰ متر، قره داغ به ارتفاع ۱۶۵۰ متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده شده است.

هزار مسجد
هزار مسجد

بخشی از کوه های هزار مسجد را کپه داغ می نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، این رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می شود که ارتفاع قله اصلى آن ۲۴۰۰ متر است. این رشته کوه، ناحیه قوچان را از درگز جدا مى کند. این کوهستان که عبور از آن دشوار است، به مدت زیادى مانعى عمده براى ارتباط بین دو ناحیه قوچان و درگز بوده است.

امتداد این رشته کوه در جنوب منطقه سرخس، از تپه هایى تشکیل شده است که ارتفاع آن ها از ۸۰۰ متر تجاوز نمى کند. رودخانه هریررود که در این جا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل مى دهد، شکافى را در این تپه ها باز مى کند که جهت جنوبى – شمالى دارد و ارتفاع آن حدود ۲۵۰ متر است.

منبع : وبلاگ میثم رودکی

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن