راهنمای سفرمقاصد برترمکزیک

راهنمای سفر به مکزیک، مقصدی برای عاشقان شکلات

اگرچه غذاهای محلی، قلب مکزیک محسوب می‌شود، اما شکلات روح مکزیک است. تقریبا از ۴۰۰۰ سال پیش قبایل بومی این کشور یکی از اولین‌ها در جهان بودند که کشت کاکائو را انجام دادند و از دانه‌های تلخ، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خوشمزه‌ای تولید کردند.

راهنمای سفر به مکزیک، مقصدی برای عاشقان شکلات
۵ (۱۰۰%) ۴ votes

در این مقاله از مجله گردشگری سفر خوب قصد داریم به آشنایی با راهنمای سفر به مکزیک  بپردازیم.

راهنمای سفر به مکزیک

اگرچه غذاهای محلی، قلب مکزیک محسوب می‌شود، اما شکلات روح مکزیک است. تقریبا از ۴۰۰۰ سال پیش قبایل بومی این کشور یکی از اولین‌ها در جهان بودند که کشت کاکائو را انجام دادند و از دانه‌های تلخ، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خوشمزه‌ای تولید کردند. در دهه ۱۹۷۰ یک مغازه شکلات‌ فروشی محبوب به اسم آزتک (Aztec) برپا شد. البته این علاقه‌مندی به شکلات دنباله‌دار بود و کشورهای رقیب تولیدکننده کاکائو در آمریکای مرکزی و جنوبی طی ۲۰ سال گذشته تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند تا توجه عموم مردم را جلب کنند و با ارائه کاکائوهای باکیفیت بازار جهانی شکلات را در دست بگیرند.

راهنمای سفر به مکزیک
راهنمای سفر به مکزیک

در حال حاضر مکزیک در تلاش است تا این هدیه خوراکی خوشمزه را به جهانیان بازگرداند و با تولیدکنندگان کاکائو در ارتباط است تا بهترین و جدیدترین نسل از شکلات‌ها را تولید کند و به انقلاب شکلات‌ها بازگردد. امروزه بهترین راه برای کشف شکلات‌های خوشمزه راهی نیست جز دنبال کردن بوی شکلات‌ها.

راهنمای سفر به مکزیک
راهنمای سفر به مکزیک

Jesús María یک مزرعه بسیار زیبا از کشت کاکائو است (شهری در ۵۶ کیلومتری تاباسکو یکی از سی و یک ایالت مکزیک که ۱۷ شهر دارد و مرکز آن ویلاهرموسا است) و مفتخر است که میزبان عموم مردم برای شکلات‌های مکزیکی است.

در طول دهه گذشته، تولید کاکائو مکزیکی ۵۰ درصد کاهش یافته و بخشی از آن به دلیل درختان پیر و مریض است، کشاورزان مزارع خود را پاک می‌کنند تا از طریق آن به تولید روغن نخل یا ذرت بپردازند، درنتیجه این باعث شده است که مهد کاکائو، اکثریت کاکائوهای خود را از آفریقا وارد کند و عمدتا از آن‌ها برای مواد اولیه نوشیدنی‌ها استفاده کند، اما نشانه‌هایی از رنسانس شکلات در مکزیک وجود دارد. Jesús María در تلاش است تا از گونه‌های قدیمی و بسیار گران‌قیمت کاکائو محافظت کند و آن‌ها را به شکلات‌های خوراکی تبدیل کند؛ همچنین نزدیک Hacienda La Luz یک مزرعه نفیس با باغچه‌های تفکیک شده و حیاط زیبای کاشی شده وجود دارد که به دلیل کیفیت بالای شکلات‌ها، برنده جایزه بین‌المللی شده است.

راهنمای سفر به مکزیک
راهنمای سفر به مکزیک

در ویلاهرموسا اپراتورهای تورها و هتل‌ها برای بازدیدکنندگان از مزارع کاکائو، برنامه‌هایی را سازمان‌دهی می‌کنند، اما جاده‌ها نیز در حال حاضر به خوبی نشانه‌گذاری شده‌اند و می‌توان به‌صورت مستقل و با ماشین نیز از این مزارع دیدن کرد؛ واضح است که بازدید از این طریق دوست‌داشتنی‌تر است. این سفر ممکن است کمی هیجان‌انگیز باشد، اما چشم‌انداز این منطقه مانند یک تصویر زیبا است. جاده‌ها از درختان و گل‌های زیبای زرد و صورتی پوشیده شده است و دست‌فروشان به فروش میوه‌های گرمسیری می‌پردازند و در تمام مسیر نوشیدنی‌های کاکائویی حاضر است.

راهنمای سفر به مکزیک
راهنمای سفر به مکزیک

بزرگ‌ترین مصرف کنندگان شکلات در سال (ارقام مربوط به سال ۲۰۱۵ است)

 • سوئیس، ۱۹٫۸ پوند
 • آلمان، ۱۷٫۴ پوند
 • ایرلند، ۱۶٫۳ پوند
 • انگلیس، ۱۶٫۳ پوند
 • نروژ، ۱۴٫۶ پوند
 • سوئد، ۱۱٫۹ پوند
 • استرالیا، ۱۰٫۸ پوند
 • هلند، ۱۰٫۴ پوند
 • آمریکا، ۹٫۵ پوند
 • فرانسه، ۹٫۳ پوند

Tabasco بهشتی برای دوستداران غذا است. Cocina Chontal یک کابین لذت‌بخش چوبی در جنگل است که در آن آشپزخانه‌ای سرباز وجود دارد و به سرو غذاهای خوشمزه و قابل اعتماد می‌پردازد. مؤسس آن Nelly Cordova Morillo مصمم است تا غذاهای محلی تابسکو را سرو کند و شکلات‌هایی بسازد که از صفر تا صد آن به وسیله خودش تهیه شده است و از آن‌ها برای غنی کردن سس‌های خود استفاده کند. در شهر کوملکالکو، شهری که تحت تأثیر گردشگری قرار گرفته است، یک رستوران وجود دارد که شما در آن می‌توانید غذاهای خوشمزه محلی و سس‌ها و دسرها شکلاتی را تجربه کنید.

راهنمای سفر به مکزیک
راهنمای سفر به مکزیک

شهر بعدی در این مأموریت شکلاتی اوآخاکا (اوآخاکا یکی از سی و یک ایالت مکزیک است. این ایالت دارای ۵۷۱ بخش است و مرکز آن اوآخاکا د خوارز است) است. کاکائو در اینجا رشد نمی‌کند، اما موقعیت این مکان در یک جاده باستانی قرار دارد؛ بدین معنی که شکلات بخش اساسی زندگی روزمره است و تکنیک‌های سنتی همچنان برای تهیه نوشیدنی‌های مرسوم هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک روستا به فاصله ۴۵ دقیقه‌ای از این شهر وجود دارد که در آن غذاهای اوآخاکایی سرو می‌شود و نحوه تهیه شکلات‌ها و نوشیدنی‌های ویژه را به گردشگران آموزش می‌دهند.

۱۰ تولیدکننده برتر شکلات در جهان (آمار مربوط به سال ۲۰۱۶)

 • آلمان، ۴٫۵ میلیارد دلار
 • بلژیک، ۲٫۹ میلیارد دلار
 • هلند، ۱٫۸ میلیارد دلار
 • ایتالیا،  ۱٫۷ میلیارد دلار
 • ایالات متحده، ۱٫۶ میلیارد دلار
 • لهستان، ۱٫۶ میلیارد دلار
 • کانادا، ۱٫۵ میلیارد دلار
 • فرانسه، ۱٫۴ میلیارد دلار
 • انگلیس، ۸۷۸٫۸ میلیون دلار
 • سوئیس، ۸۰۲۳۸ میلیون دلار

در یک روستای کوچک به فاصله ۲۰ دقیقه‌ای از اوآخاکا همچنان به ترویج روش‌های سنتی تولید شکلات می‌پردازند. کارخانه‌ها به شیوه ماشینی شکلات تولید می‌کنند، اما همچنان به ترویج شیوه‌های سنتی برای گردشگران می‌پردازند. یکی از محلی‌های آن منطقه، Genoveva روی دستان و زانوهایش دانه‌های کاکائو دارچین بادام و شکر را به زحمت می‌سابد، کاری که از ۵۰ سال پیش انجام می‌دادند. او این کار را از نسل‌های قبل از خود مانند مادرش یاد گرفته است. Genoveva ، معتقد است: شما در تمام لحظات مهم زندگی‌تان شکلات می‌خورید.

راهنمای سفر به مکزیک
راهنمای سفر به مکزیک

در هیچ جایی از مکزیک مانند اوآخاکا شانس تست کردن شکلات‌های مختلف را ندارید. شمش شکلات فراورده‌های قندی مکعب مستطیلی است که حاوی ترکیبات افزوده مانند: دانه‌های آجیل، دارچین یا بیسکویت است؛ این محصول شکلاتی معمولا دانه دانه به فروش می‌رسند. در غرفه‌های خیابانی و غرفه‌های بازار شما می‌توانید مجموعه‌ای از نوشیدنی‌های سرد و گرم کاکائویی با ترکیبات مختلف مانند توت‌فرنگی یا خامه میل نمایید.

یک بازار در اوآخاکا د خوارز، بنیتو جورز (Benito Juárez Market)، بهترین مکان برای خرید خمیرهای غلیظ غنی شده با کاکائو است. در میان خیابان مینا، در مرکز معماری خیره‌کننده اوآخاکا بوی شکلات مغازه‌ها شما را به سمت خود می‌کشاند.

در اوآخاکا شما می‌توانید شکلات‌های مورد علاقه خو را به‌صورت عمده خریداری کنید و حتی می‌توانید شکلات‌های مورد نظر خود را سفارش دهید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *