ارمنستاناروپاقاره ها

راهنمای سفر به شهر وانادزور سومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور ارمنستان

راهنمای سفر به شهر وانادزور سومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور ارمنستان
۵ (۱۰۰%) ۴ votes

راهنمای سفر به شهر وانادزور ارمنستان – مجله گردشگری سفر خوب – شهر وانادزور یکی از شهر های کشور ارمنستان است. این شهر از نظر وسعت و جمعیت ، سومین شهر بزرگ کشور ارمنستان می باشد که در شمال این کشور واقع می باشد و در فاصله ۱۲۸ کیلومتری از آن واقع می باشد. طبق  آخرین آمار گرفته شده در سال ۲۰۱۱ ، وانادزور ۸۶,۱۹۹ نفر جمعیت دارد که در مساحت ۲۵٫۱ کیلومتر مربعی این شهر زندگی می کنند.

شهر وانادزور
شهر وانادزور

جمعیت این شهر مابین سال ۱۹۷۹تا۲۰۰۱ افت ناگهانی پیدا کرد به گونه ای که جمعیت با کاهش ۴۰ هزار نفری همراه شد و از تعداد ۱۴۰ هزار نفر به تعداد ۱۰۰ هزار نفر رسید. و در اخرین سرشماری از این شهر جمعیت ان به۱۰۵هزار نفر رسیده است.

سومین شهر بزرگ ارمنستان در فاصله ای حدود ۱۲۸ کیلومتر (۸۰ مایل) شمال پایتخت ایروان (Yerevan) واقع شده است.

شهر وانادزور دارای ارتفاع ۴۶۷۴ متری از سطح دریا می باشد که در دره رودخانه پامباک قرار داشته و توسط کوه های زیادی در اطرافش احاطه شده است. تحقیقات باستان شناسی نشان دهنده این است که زندگی در این شهر به دوران برنز باز می گردد.

این شهر یکی از خوش‌منظره‌ترین شهرهای ارمنستان است. خانه‌ها و کلبه‌های تابستانی آن  معروفند. نام قدیمی آن قره‌کلیسا (کلیسا سیاه) بود. این شهر پس از قره‌کلیسا نام کیروواکان بخود گرفت و بعدا از مدتی به وانادزور تغییر نام پیدا کرد.

شهر وانادزور
شهر وانادزور

صنعت و پیشرفت

از نظر پیشرف نیز باید گفت که در سال ۱۹۴۰ میلادی در این شهر فعالیت های وسیع صنعتی شروع گردیده و در واقع بزرگترین کارخانه ها صنعتی در این شهر واقع بودند. همچنین اولین کارخانه شیمیایی نیز در این شهر بنا شد و شروع به فعالیت نمود.

شهر وانادزور
شهر وانادزور

در این شهر دو دانشگاه معتبر فعالیت دارند که دانشگاه های دولتی وانادزور و بین المللی ارمنستان می باشند و همچنین شعبه ای از دانشگاه دولتی ایروان نیز در این شهر قرار دارد.از طرفی هم این شهر بعنوان یک شهر گردشگری در کشور ارمنستان دارای امکانات تفریحی وسیع و هتل های مدرنی جهت اقامت توریست ها دارد و همچنین با جاده ها بزرگ و راه آهن به شهر های بزرگ دیگر کشور ارمنستان راه دارد.

جاذبه های گردشگری شهر وانادزور

  • پارک سایات نوا
  • کلیسای قدیمی مادر مقدس (یا همان قره کلیسا)
  • تپه های ماشتوتس
  • موزه استپان زارویان
  • پارک اصلی شهر وانادزور
  • باغ گیاه شناسی شهر وانادزور
  • و…

برای مشاهده آب و هوای کنونی شهر وانادزور ارمنستان اینجا کلیک کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *