ایرانگردیشهر هامریوان

دریاچه زریوار مریوان

در بین جاذبه‌های فراوان شهرستان مریوان، دریاچه زریوار ( به کردی دریاچه زریبار ) از زیبایی خاصی برخوردار است. دریاچه زریوار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان قرار دارد. آب این دریاچه شیرین است و در زمستان سطح آن کاملا پوشیده از یخ می شود.

دریاچه زریوار مریوان
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

مجله گردشگری سفر خوب – در بین جاذبه‌های فراوان شهرستان مریوان، دریاچه زریوار ( به کردی دریاچه زریبار ) از زیبایی خاصی برخوردار است. دریاچه زریوار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان قرار دارد. آب این دریاچه شیرین است و در زمستان سطح آن کاملا پوشیده از یخ می شود.

نکته بسیار جالب در مورد این دریاچه آن است که نزدیک به ۶۰ نقطه در این دریاچه یخ نمی زند و آن هم محل قرار گرفتن همین چشمه های خودجوش دریاچه است و این گونه است که می توان در زمستان به وجود این چشمه ها که عامل تامین کننده آب زریوار هستند، پی برد. ابعاد دریاچه در فصول مختلف متفاوت است اما میانگین آن ۵× ۱.۶ کیلومتر است. و عمق آن در فصول پر آب به ۵.۵ متر می رسد.

دریاچه زریوار - دریاچه زریبار
دریاچه زریوار – دریاچه زریبار

دریاچه زریوار ( دریاچه زریبار ) تنها پهنه آبی طبیعی و مهم‌ترین اکوسیستم آبی در استان کردستان است. متوسط بارندگی سالانه آن ۶/۹۹۷ میلی‌متر و میانگین دمای سالیانه ۱۳ درجه سانتی‌گراد است. پژوهش حاضر به‌ منظور بررسی تنوع و شناسایی و معرفی گونه‌های گیاهی حاشیه این دریاچه و نیز تعیین اشکال زیستی و کورولوژی آن‌ها انجام شده است که حاصل آن شناسایی ۲۵۷ گونه گیاهی متعلق به ۵۳ خانواده و ۱۸۳ جنس است.

دریاچه زریوار - دریاچه زریبار
دریاچه زریوار – دریاچه زریبار

این تالاب بزرگ‌ترین و زیباترین دریاچه‌ی آب شیرین باختر ایران و یکی از منحصر به‌ فردترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان بشمار می‌رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین‌المللی را داراست و حتی مواردی از رفتار و عملکرد برخی از موجودات مشاهده می‌گردد که تاکنون مطالعه و یا اعلام نشده‌است که نیاز به بررسی بیشتر را می‌طلبد.

دریاچه زریوار - دریاچه زریبار
دریاچه زریوار – دریاچه زریبار

این دریاچه به باور مردم محلی دریاچه‌ای افسانه‌ای و سرشار از رازها و داستان‌هاست. افسانه‌ای بودن دریاچه را به خودجوش بودن آن نسبت می‌دهند و با آن‌ که آب آن از هیچ رودخانه‌ای فراهم نمی‌شود اما سده‌هاست که همچنان آینه‌ سار آسمان آبی و ابرهایش است.

دریاچه زریوار - دریاچه زریبار
دریاچه زریوار – دریاچه زریبار

این منطقه بعلت قرار گرفتن در یک دره طولی از شرق و غرب با جنگل پوشیده شده است و پوشش غالب این مناطق را جنگل و بیشه زار های نیمه انبوه تشکیل می دهند. وجود دریاچه زریوار در میان جنگل های انبوه و زیبای بلوط و گونه ها مختلف درختان جنگلی ، سرزمین با شکوه را در غرب ایران پدید آورده است و آن را به یکی از مهم ترین جاذبه گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است.

دریاچه زریوار - دریاچه زریبار
دریاچه زریوار – دریاچه زریبار

این منطقه دارای ۳۱ گونه پرنده که از این تعداد تقریباً ۱۴ گونه بومی و مابقی انواع پرندگان مهاجرند. اردک سرحنایی و سرسبز، اگرتها، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستو های دریایی، کشیم بزرگ و کشیم کوچک، کاکائی ها، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه از این جمله اند. همچنین پستاندارانی چون سگ آبی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، گراز و نوعی گربه وحشی در حاشیه این سرمایه طبیعی زندگی می کنند.

 امکانات و تسهیلاتی که در اطراف دریاچه زریوار ( دریاچه زریبار ) برای گردشگران فراهم شده است : 

خرید از بازارچه مرزی باشماق در فاصله ۱۶ کیلومتری

نمایشگاه‌های صنایع دستی

پارکینگ کنار دریاچه

هتل چهار ستاره زریوار در کنار دریاچه

هتل چهار ستاره نوروز در مریوان

ستاد های اسکان مهمانان در تعطیلات عید و تابستان

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن