ایرانگردیشهر هایزد

دخمه زرتشتیان یزد – برج خاموشان به همراه تصویر و توضیحات کامل و نقشه

دخمه یا دژخانه  و یا داغگاه مکانهایی بوده که تا پیش از ظهور زرتشت بسیار رواج داشته و مکانی بوده برای از بین بردن اجساد مردگان که با آمدن آیین زرتشت این امر مطرود گشته. دخمه ها گاه طبیعی و یا بعضا دست ساخته بشر بوده است .

دخمه زرتشتیان یزد – برج خاموشان به همراه تصویر و توضیحات کامل و نقشه
۵ (۱۰۰%) ۴ votes

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیا است.شهرستان یزد در دره ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوههای شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت.  آثار باستانی شهر یزد بسیار فراوان بوده و جزء شهرهای است که حتما باید یک بار از آن ها بازدید کنید.

در سفر به شهر یزد از یکی از جذاب ترین آثار تاریخی این شهر یعنی دخمه زرتشتیان دیدن کنید.

به اعتقاد زرتشتیان باستان جسم افرادی که فوت می کردند ناپاک بوده و با دفن آنها خاک آلوده می شد، به همین منظور در بلند ترین جای اطراف محل سکونت شان بنایی مدور و بدون سقف از سنگ می ساختند که گودالی هم در وسط آن بود، درگذشتگان را آنجا رها می کردند تا توسط پرندگان گوشتخوار خورده شوند و در نهایت استخوانهای آنها هم توسط فردی که گویا برای مجازات به آنجا تبعید شده بود در گودالی که به آن استودان می گفتند ریخته میشد، اینجا را دخمه و یا برج خاموشان هم می گویند.

دخمه زرتشتیان یزد
دخمه زرتشتیان یزد

دخمه یا دژخانه  و یا داغگاه مکانهایی بوده که تا پیش از ظهور زرتشت بسیار رواج داشته و مکانی بوده برای از بین بردن اجساد مردگان که با آمدن آیین زرتشت این امر مطرود گشته. دخمه ها گاه طبیعی و یا بعضا دست ساخته بشر بوده است .

دخمه‌ها معمولا بر فراز بلندی‌های خارج شهر و از خشت خام و گچ ساخته می‌شدند تا مواد آلوده به زمین نرسد. ساخت این دخمه ها با محاسبات دقیقی انجام می شد تا با وزش باد و بارش باران،آلودگی به سمت شهر منتقل نشود.

برج خاموشان شامل دو برج سنگی میان تهی بر فراز کوه دخمه در نزدیکی شهر یزد است.برج قدیمی تر به نام سازنده آن مانکجی هاتریا (زرتشتی هندی الاصل) نام گرفته و از برج دیگر باریک تر است.برج جدیدتر که در دوره قاجار بنا شده،گلستان نام دارد.

دخمه زرتشتیان یزد
دخمه زرتشتیان یزد

اما یکی از دخمه های دین زرتشتی در حوالی شهر یزد روی یک کوه رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه واقع شده است که بازدید از آنرا به مسافران شهر یزد توصیه می کنیم. این دخمه در ۱۵کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد قرار دارد.

این دخمه باستانی که به آن برج خاموشان یا برج سکوت نیز گفته می شود، دارای دو عمارت سنگی مدور میان تهی برج مانند است. عمارت قدیمی تر مانکجی هاتریا و دیگری که جدیدتر است گلستان نام دارد و متعلق به دوره ی قاجار است. دخمه ی جدیدتر به قطر ۲۵متر و دیگری به قطر ۱۵متر است.

نوار دایره‌ انتهای دخمه که به دیوار اطراف دخمه زرتشتیان چسبیده، به مردها اختصاص داشته و نوار دایره میانی بعد از قسمت مردها، مخصوص زن‌ها بوده است. نوار دایره داخلی بعد از زن‌ها هم جایگاه کودکان بوده است.

اما در مرکز همه این نوارها، یک چاه بزرگ به نام استودان (استخوان‌دان) قرار دارد که سنگ متحرکی به نام ارویس در ته آن چاه قرار گرفته است. جالب است که هرگونه گریه و عزا برای فقدان اموات در بین پیروان زرتشت نکوهیده شده است.

استخوان‌ دان چاهی است که در مرکز برج حفر می‌شده تا بعد از پاک شدن استخوان‌های مردگان از گوشت و پوست و غیره، استخوان‌ها را در آن چاه قرار داده شوند.

دخمه زرتشتیان یزد
دخمه زرتشتیان یزد

در دامنه ضلع شمالی کوه دخمه نیز چند عمارت خشت و گلی، آجری، سنگی و یا ترکیبی از این‌ها وجود دارد که به دوران صفویه تعلق دارند و از سازه‌های رفاهی این دوران هستند که به خیله شهرت دارند.

در نزدیکی دخمه ها در دامنه ی شمالی کوه دخمه چند بنای خشت و گلی، آجری و سنگی و یا ترکیبی از آنها وجود دارد که متعلق به دوران صفویان است. در این مکان آیین مذهبی صورت می گرفته است.
در آخر باید گفت بازدید از این دخمه ی پر رمز و راز به مسافران شهر یزد توصیه می شود، دخمه ای که در سال ۱۳۸۱ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۶۳۱۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن