ایرانگردیخوانسارروستاها

خوانسار ، شهر عسل و چشمه

خوانسار ، شهر عسل و چشمه
۵ (۱۰۰%) ۶ votes

معرفی شهرستان خوانسار معروف به شهر چشمه سار

مجله گردشگری سفر خوب – خوانسار شهری از توابع استان اصفهان و مرکز شهرستان خوانسار است. تاریخچه شهرستان خوانسار به پیش از اسلام می‌رسد. «خوان» به معنای چشمه و «سار» پسوند نشان دهنده کثرت است. خوانسار در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر اصفهان با پوشش گیاهی متنوع قرار دارد. ( ویکی پدیا )

خوانسار شهری است خوش آب و هوا با ارتفاع ۲۲۵۰ متر بالاتر از سطح دریا و پوشش گیاهی متنوع اعم از گردو و سرو و درختان میوه همچون آلو و سیب و باغات متنوع به همراه تعداد نه چندان زیادی زمین‌های کشاورزی و پوششی از گل‌های لاله سرخ و لاله واژگون که لاله‌های واژگون آن معروف هستند. در این مطلب نگاهی به مهم‌ترین جاذبه های گردشگری خوانسار انداخته‌ایم.

مطالب مرتبط : سفر به اصفهان و بازدید از کلیسای وانک

جمعیت ساکن در این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، بیش از ۳۲۲۳۴ نفر بوده است. این شهرستان دارای یک بخش مرکزی و سه دهستان به نام‌های چشمه سار، کوهسار و گلسار و دارای ۱۸ روستا می‌باشد. بهار خوانسار با شکوفه زدن درختان، تابستان معتدل و خنک و پاییز نیز با هفت رنگ شدن طبیعت زیبایی خاص خود را دارند.

مردم خوانسار لهجه خاصی ندارند، ولی دارای گویش مستقل خوانساری هستند که این گویش ریشه در زبان فارسی قدیم داشته و از قبل از اسلام در این شهرستان رایج بوده‌است.

خوانسار
خوانسار

ساکنان شهر خوانسار در عصر قاجار شیعه و یهودی بوده‌‌اند. شیعیان جمعیت غالب بوده و بین ۲۰۰۰تا ۲۵۰۰ خانوار ساکن در چند محله مختلف و یهودیان جمعیت کمتری داشته‌اند، بین ۳۰۰ تا ۱۰۰ خانوار و ساکن در یک محله. در بین اهالی این شهر عالمان بزرگ، هنرمندان نامی و پزشکان معروف بسیاری ساکن بوده‌اند که حتی برخی از آنها همچون کاتبان و پزشکان، به‌دلیل مهارتی که در کار خود داشتند، وارد دستگاه حکومت در پایتخت هم می‌شدند.

علاوه بر وجود عالمان و هنرمندان و پزشکان بسیار در خوانسار، به‌دلیل موقعیت جغرافیایی آن، تولیدکنندگان، صنعتگران و تاجران بسیاری نیز در شهر ساکن بودند که موجبات رونق اقتصادی شهر را فراهم می‌آورده‌اند. تولیدکنندگان شهر عمدتا به تولید و صادرات محصولاتی چون گزانگبین، عسل، توتون، تنباکو و خشکبار می‌پرداختند.

این شهر دارای جاذبه‌های تاریخی و نیز طبیعی بسیار است ، به طوری که بعنوان جاذبه گردشگری در سطح منطقه و استان شناخته می شود. تاریخچه شهرستان خوانسار به پیش از اسلام می‌رسد . وجود آثاری از آتشکده‌ای به نام «تیر» و معبدی بنام «هیکل» در کوه تیر در حوالی روستای تیدجان و سنگ قبری به خط پهلوی در روستای قودجان دلیلی بر این مدعاست.

حرم مطهر امامزاده ابراهیم پیر شهریار علیه السلام در روستای حسن آباد، ۵ کیلومتری روستای ویست و ۲۴ کیلومتری خوانسار واقع شده است و نسب ایشان به امام موسی بن جعفر(ع) می رسد. ضریح مطهر این امامزاده ضریحی است مطلا و قلم زنی شده که توسط خیرین ساخته شده است و بر روی سنگ مزار داخل بقعه قرار گرفته است. این بنا در قدیم با مصالح خشت و گل و در ابعاد ۱۶ متر بوده که به تدریج و به همت هیئت امنا و اداره اوقاف شهرستان خوانسار تخریب و بنای جدید جایگزین بنای قدیم آن شده است.

مکان های دیدنی خوانسار

۱. گلستان کوه

گلستان کوه خوانسار
گلستان کوه خوانسار

این شهر در ناحیه‌ای نه چندان دور از کویر مرکزی ایران در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر اصفهان با پوشش گیاهی متنوع که لاله‌های واژگون آن معروف هستند قرار دارد. با ذوب برف‌ها در دامنه کوه‌های سرد خوانسار، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه گلستانکوه می‌رویند و در دامن طبیعت سرود زندگی آغاز می‌کنند. رویش هزاران لاله واژگون در اوان هربهار در دشت زیبای «گلستانکوه» جلوه بی نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات وحش در ایران را نمایان می‌کند.

«گلستان کوه» در وسعتی افزون بر یک هزار هکتار در منطقه سردسیر غرب استان اصفهان در مسیر خوانسار به اصفهان در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار و یکی از زیباترین کوه‌های اصفهان با ارتفاع ۳۶۳۱ متر قرار گرفته و رویشگاه گل منحصر به فرد وکمیاب «لاله‌های واژگون» و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است. این منطقه طبیعی در فصل بهار مملو از گل‌های طبیعی به ویژه لاله سرخگون است که به رنگ سرخ مایل به بنفش بوده و از روز چهلم بعد از عید شکفته می‌شوند و در موقع وزش باد سیر و روشن می‌شود و بندرت تعدادی گل زرد رنگ واژگون هم در بین آن‌ها دیده می‌شود.

گل پیاز موسیر نیز از جمله گل‌های گلستان کوه است که مانند دیگر گل‌های این منطقه خودرو است. گون نیز درختچه‌ای کوتاه است که قبل از اینکه ارتفاع آن به یک متر برسد مقداری از سطح زمین فاصله گرفته و گسترده می‌شود. در گذشته از گون محصولاتی بدست می‌آمد که اخیراً به علت‌های گوناگون از قبیل: اثرات مواد شیمیایی و عدم رسیدگی و بی توجه بودن به این گیاه طبیعی دوران اضمحلال را طی می‌کند که از مهمترین محصول آن می‌توان به گزانگبین اشاره کرد.

۲. پارک جنگلی سرچشمه خوانسار

پارک جنگلی خوانسار
پارک جنگلی خوانسار

پارک جنگلی سرچشمه خوانسار در کنار آرامگاه شیخ اباعدنان با وسعتی در حدود ۱۵ هکتار و چشمه های متعدد از جمله چشمه مرزنگوش، چشمه شترخون و چشمه پیر در دامنه کوه سیل قرار دارد. در این محل سکوهای مخصوص برای استراحت و نشستن تعبیه شده تا بازدیدکننده ها راحتی و آرامش بیشتری داشته باشند. این پارک به عنوان منطقه نمونه گردشگری برگزیده شده است. میانگین ورود گردشگر به این پارک از ابتدای اردیبهشت تا پایان شهریور در روزهای عادی هفته حدود سه هزار نفر و در ایام تعطیل بیش از ۱۲ هزار نفر می‌باشد.

۳. مسجد جامع خوانسار

مسجد جامع خوانسار
مسجد جامع خوانسار

مسجد جامع خوانسار در جنوب شرقی شهر واقع شده است و دارای سیصد و پنجاه سال قدمت می‌باشد. این مسجد مساحتی حدود سه هزار متر مربع دارد و قدیمی ترین مسجد شهر به شمار می‌آید. در داخل مسجد گچ بری های بسیار نفیس به ویژه در محراب نیز وجود دارد.

۴. روستای تاریخی دماب

روستای تاریخی دماب خوانسار
روستای تاریخی دماب خوانسار

روستای تاریخی «دماب» در شمال غربی اصفهان و در فاصله صد کیلومتری شهر نجف آباد، ۶۰ کیلومتری شهر گلپایگان و ۴۰ کیلومتری خوانسار در منطقه ای بین این سه شهر قرار دارد. تاریخ ایجاد روستای دماب به عنوان یک محل سکونت دائم بین سالهای ۱۱۰۰ تا ۱۱۵۰ برآورد می‌شود. این روستا با قدمت سه قرن، به دلیل پاره‌ای از ویژگی‌های معماری و سیاسی آن دوران چندین اثر تاریخی را در خود جای داده است.

گفته می‌شود بانبان اصلی آبادی دو برادر مهاجر از خراسان، به نامهای محب و صالح بوده‌اند که دو خانواده اصلی محبی‌ها و صالحی‌ها از فرزندان این دو برادر هستند. به ظاهر شکل‌گیری اقتصادی و اسکان در این مزرعه، با حفر یک رشته قنات به دست همین مهاجران آغاز می‌شود. محور تحولات اصلی در شکل‌گیری روستا بیشتر محبی‌ها بوده‌اند. در پاره‌ای اسناد قدیمی از دماب به عنوان «سبز دره مراد آباد» نام برده شده است. قلعه سنگ ،کاروانسرای جلوگیر ،قلعه حاج حسن و قلعه علی احمد از آثار تاریخی این منطقه است.

۵. آرامگاه باباپیر ترک

آرامگاه باباپیر ترک خوانسار
آرامگاه باباپیر ترک خوانسار

آرامگاه بابا پیر یا شیخ اباعدنان (در نیمروز باختری شهر خوانسار) در پارک سرچشمه از دیگر یادگارهای روزگار صفوی است. هر چند شیخ عدنان، عارفی است که در سده ی ششم هجری می زیسته، لیکن بنای کنونی با گنبد هرمی و دوپوش آن به شکل ۱۲ پهلو که فاقد تزیینات کاشی کاری است، در دوره ی صفویه بنا شده است. در این آرامگاه ۶ تن از مشایخ و عارفان دیگر نیز به خاک سپرده شده اند.

۶. امامزاده صالح

امام زاده صالح خوانسار
امام زاده صالح خوانسار

از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام است از فرزندشان عبدالله.صالح قصیر مدفون در بیدهند خوانسار را سید صالح قصیر اول و سید صالح قصیر مدفون در پشتکوه بختیاری را سید صالح قصیر دوم می نامند. آقا سید صالح قصیر دوم بن محمد بن محمود، چنانچه در مشجرات است از فضلا، زهاد و عباد عصر و زمان خود بوده و زیارتگاه شریفش در ناحیه پشتکوه بختیاری زیارتگاه معروفی است که قبلآ جزء شهرستان فریدن بوده و هم اکنون جزء شهرستان کوهرنگ محسوب می شود و اما زیارتگاه صالح قصیر (صالح کوتاه) در شهرستان اندیکا بدین سبب است که خود قدمگاهی است و ساداتی از نسل این امام زاده در این مکان ساکن هستند.

برخی از اولاد سید صالح قصیر در اصفهان، فریدون شهر و (کوهرنگ،روستاهای صالح کوتاه، زرگ، چین، حیران، سوه) و در بیدهند خوانسار و در شهرستان الیگودرز، قم، تهران، اهواز و اندیکا ساکن هستند. علمای زیادی از نسل این امام زاده وجود دارد که عمر خود را صرف ترویج دین مبین اسلام نموده اند.

آب و هوای خوانسار

خوانسار شهری است خوش آب و هوا با ارتفاع ۲۲۵۰ متر بالاتر از سطح دریا و پوشش گیاهی متنوع اعم از گردو و سرو و درختان میوه همچون آلو و سیب و باغات متنوع به همراه تعداد نه چندان زیادی زمین‌های کشاورزی و پوششی از گل‌های لاله سرخ و لاله واژگون که لاله‌های واژگون آن معروف هستند. متوسط بیشترین دمای هوای خوانسار در گرمترین ماه تابستان به ۳۱ درجه سانتی گراد می‌رسد و متوسط دمای شبانه روز در همین ماه بیست و چهار درجه سانتی گراد است. در زمستان سرمای نسبتاً زیاد آن دلنشین و همراه با ریزش انبوه برف است. در فصول سرد سال دمای هوا تا ۲۰ درجه زیر صفر کاهش می‌یابد و در گرمترین روزهای فصل تابستان درجه حرارت به ۳۸ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد و درجه رطوبت نسبی ۲٫۳۲ می‌باشد.

سوغات خوانسار

عسل خوانسار یک فراوردهٔ طبیعی است که در ایران شهرت بسیاری دارد. وجود گیاه گون زمینه را برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل انگبین مساعد نموده‌است به‌طوری‌که خوانسار در تولید عسل نقش مهمی در استان اصفهان داشته و فراورده طبیعی به اروپا نیز صادر می‌شود.
میزان تولید عسل در سال ۱۳۹۱ در شهرستان خوانسار بالغ بر ۷۶ هزار تن عسل بوده‌است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *