ایرانگردیشهر هاگواتر

خلیج گواتر گنج نهان سواحل جنوبی ایران

خلیج گواتر گنج نهان سواحل جنوبی ایران
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

همه ی ما بارها به نقاط مختلف سفر کردیم . حتی شاید به بعضی جاها بارها رفته باشیم . اما اگر کمی به این سرزمین پهناور نگاه کنیم ، جاهای زیادی وجود داره که تا به حال نه خودمون و نه اطرافیانمون رفتیم . جاهایی که به دلیل تردد کمتر مسافرین ، آرامش و زیبایی بیشتری داره . یه سوال، آیا تا به حال به خلیج گواتر رفتین؟ با مجله گردشگری سفر خوب همراه شوید.

خلیج گواتر

به طور کلی خلیج یعنی جایی که دریا به درون خشکی پیش روی کرده مثل خلیج فارس . خلیج گواتر در سمت جنوب شرقی ایران در مرز پاکستان قرار داره . این خلیج در واقع جزء استان سیستان و بلوچستان محسوب میشه و در دریای عمان ، ساحل مکران قرار داره . از سمت ایران رودخانه ی باهوکلات و از سمت پاکستان ، رودخانه ی نهر دشت به خلیج گواتر می ریزد .

خلیج گواترخلیج گواتر چیزی در حدود ۱۶۰ هزار نفر جمعیت داره و بیشتر مردم منطقه سنی حنفی هستن و بیشتر به ماهیگیری و حصیر بافی مشغولند . گواتر ، آب و هوایی معتدل داره و علت اون ، وزش باد های موسمی هست که در اوج گرمای تابستان ، هوا معتدل هست . خلیج گواتر به دلیل قرار گرفتن در مجاورت جنگل های حرا ، جزء مناطق حفاظت شده ی محیط زیست هست . از زیبایی ها و جذابیت های این منطقه ، ساحل بسیار زیبای آن است . از طرفی جنگل های حرا و جزر و مد دریا و از طرف دیگر خرچنگ های فراوان که در ساحل رژه می روند .

به طور کلی در طول تاریخ مناطقی که در کنار دریا قرار داشتند ، رونق اقتصادی بیشتری داشته . چون امکان تبادل با سایر کشور ها وجود داشته . اما در کشور ما این طور نیست . بیشتر شهر های اصلی کشور که به عنوان قطب اقتصادی محسوب میشن ، در جوار کویر قرار دارند . شاید علت اون ، سبک زندگی مردمان ایران زمین بوده که امنیت رو بر تجارت ترجیح میدادن .

خلیج گواترخلیج گواتر هم از اون دسته مناطقی هست که محجور مونده . با اینکه از طریق دریای عمان به آب های آزاد و اقیانوس هند راه داره ، اما باز هم از لحاظ اقتصادی رشد زیادی نداشته . اگر خلیج گواتر رو به سمت غرب بریم میرسیم به منطقه ی چابهار . جایی که در سال های اخیر ، رونق اقتصادی بسیار خوبی پیدا کرده . از سمت شرق هم به بندر کراچی پاکستان می رسیم . در سال های اخیر ، پرورش میگو در این منطقه رواج پیدا کرده و این منطقه به یکی از قطب های صادرات غیر نفتی تبدیل شده .

مسیر دسترسی به خلیج گواتر

برای سفر به خلیج گواتر ، اگر از تهران بخواین بیاین، با ماشین حدود ۱۹۰۰ کیلومتر راه هست و چیزی در حدود بیست و دو  ساعت در راه هستین . اما اگر با هواپیما به چابهار بیاین ، از اونجا تا خلیج گواتر حدودا ۹۹۹ کیلومتر فاصله هست که حدودا یک ساعت و نیم در راه خواهید بود .

خلیج گواتر

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن