ایرانگردیشهر هامشهد

خانه تاریخی داروغه یکی از جاذبه های گردشگری مشهد

خانه تاریخی داروغه مشهد را معماران و بناهای روس به دستور محمد یوسف خان، داروغه مشهد در اواخر دوره قاجار به مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ مترمربع احداث ساختند.

خانه تاریخی داروغه یکی از جاذبه های گردشگری مشهد
۴.۴ (۸۸%) ۱۰ votes

سفر به مشهد و بازدید از خانه تاریخی داروغه

مشهد به شهر زیارت معروف است و اکثر کسانی که به مشهد می آیند هدف اولشان زیارت حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا می باشد.

اما شما میتوانید علاوه بر زیارت حرم امام رضا از سایر نقاط و مکان های دیدنی شهر مشهد نیز بازدید کنید. از خانه های تاریخی گرفته تا آرامگاه نادر شاه افشار و ییلاقات شاندیز و طرقبه و بازار های و مجتمع های تجاری زیبا و …

در این مطلب به سراغ یکی از خانه های تاریخی مشهد می رویم خانه داروغه !

خانه تاریخی داروغهخانه تاریخی داروغه مربوط به دوره قاجار است ( در سال ۱۱۹۰ شمسی ساخته شده است ) و در خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده است. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی داروغه مشهد را معماران و بناهای روس به دستور محمد یوسف خان، داروغه مشهد در اواخر دوره قاجار به مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ مترمربع احداث ساختند. این بنا منزل شخصی بوده که مراسم پذیرایی رسمی در آن انجام می‌گرفت.

خانهٔ داروغه مشهد به لحاظ فرم و شکل معماری به شیوه مرسوم خانه‌های تاریخی ایران (سه طرف ساخت) بنا شده است و عناصر معماری آن، به ویژه طرح تراس پله‌های دوطرفه و تزئینات، نشان از الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد.

خانه تاریخی داروغهبر اساس شواهد موجود تا حدود سه دهه گذشته، این بنای تاریخی کاربرد مسکونی داشته است، اما سال ۱۳۶۶ این خانه توسط ورثه به نمایندگان یکی از هیئت‌های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد یزد فروخته شد و از آن پس تا سال ۱۳۹۱ از این بنا به‌ عنوان محل تجمع و اسکان هیئت‌های مذهبی استفاده می‌شد. این خانه تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری مورد تملک قرار گرفت و با هزینه شهرداری مرمت شده است.

لازم به توضیح است که عکاسی با دوربین حرفه ای از این مکان ممنوع بوده اما می توانید با دوربین موبایل از این خانه تاریخی عکاسی کنید!

برای دسترسی راحت به خانه تاریخی داروغه میتوانید از نقشه زیر استفاده کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن