استرالیااقیانوسیهقاره ها

طبیعت بکر حیات وحش استرالیا ؛ زیستگاه جانوران کمیاب

کشور استرالیا طبیعت بکر و ناشناخته‌ای دارد که برای بسیاری از طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به سفر می‌تواند جذاب و هیجان‌انگیز باشد.

طبیعت بکر حیات وحش استرالیا ؛ زیستگاه جانوران کمیاب
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

جاده ساحلی ایالت ویکتوریا در کشور استرالیا، یکی از زیباترین و معروف‌ترین جاده‌های دنیا است که در میانه جنگل و اقیانوس قرار گرفته است. در دل جنگل‌های منطقه، جانوران کمیاب و بعضاً رو به انقراض بسیاری زندگی می‌کنند و به همین جهت است که بسیاری، طبیعت و حیات وحش استرالیا را بسیار غنی و کمیاب می‌دانند. در ادامه با جزئیات بیشتر همراه مجله گردشگری سفر خوب باشید.

از کوآلاهای دوست داشتنی گرفته تا ببرهای زیبا و البته قوی جثه و ترسناک و کانگوروهایی که به وفور در کنار جاده‌های جنگلی به چشم می‌خورند، همگی از جانوران بومی جنگل‌های استرالیا هستند.

در ادامه با تعدادی از گونه‌های جانوری جنگل‌های استرالیا آشنا خواهید شد.

کوآلا حیوانی آرام و خطرناک در حیات وحش استرالیا

طبیعت , استرالیا , کوالا

«کوآلا» (Koala) جانوری شناخته‌شده و بومی استرالیا است که قطعاً تا به حال تصویر آن را دیده‌اید. تصور بسیاری بر این است که کوآلاها نوعی خرس هستند. اما کاملاً باور اشتباهی است. در واقع کوآلاها نوعی کیسه‌دار هستند. برخلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند کوآلاها بسیار آرام و بی‌خطر هستند، پنجه‌های بلند آنها وسیله دفاع این جانور است و بهتر است در صورت روبه‌رو شدن با کوآلاهایی که اکثراً از درخت‌های گام (Gum Tree) که بومی استرالیا هستند آویزان هستند، فاصله خود را از آنها حفظ کنید. در سفر به ایالت ویکتوریا، در نزدیکی شهر Kennett river، تعداد زیادی از کوآلاها را می‌توانید ببینید.

طوطی رزیلا قرمز

طبیعت , استرالیا , طوطی رزیلا قرمز

«طوطی رزیلا قرمز» (crimson Resella) بومی استرالیا (بیشتر مناطق شرقی) است. در جنگل‌های نزدیک شهر Anglesea در ایالت ویکتوریا استرالیا می‌توانید این طوطی‌های کمیاب را در حال پریدن در میان شاخه درختان ببینید.

والابی گردن قرمز

طبیعت , استرالیا , والابی گردن قرمز

«والابی گردن قرمز» (Red- Shouldered Wallaby) در ظاهر بسیار شبیه کانگورو است و بسیاری در نگاه اول ممکن است به اشتباه آن را کانگورو تصور کنند. والابی‌ها اگرچه همانند کانگوروها جاندارانی کیسه‌دار و درازپا هستند، با کانگوروها تفاوت دارند و پراکندگی جمعیت کمتری نیز دارند. زیستگاه والابی‌های گردن قرمز بیشتر مناطق شرقی استرالیا از جمله تاسمانی است و در مناطق پربارش‌تر استرالیا می‌توانید شانس دیدن این جاندار کمیاب را در علفزارها یا مراتع داشته باشید.

کانگورو خاکستری شرقی معروف ترین جانور حیات وحش استرالیا

طبیعت , استرالیا , کانگورو خاکستری شرقی

بسیاری از مردم وقتی نام استرالیا را می‌شنوند، کانگوراهایی که مدام بالا و پائین می‌پرند هم در ذهنشان تداعی می‌شود. البته این تصور ذهنی کاملا درستی است چرا که در هیچ‌جای دیگری از دنیا شما نمی‌توانید به اندازه استرالیا کانگورو ببینید. بدون شک هنگام عبور از جاده ساحلی ویکتوریا، شاهد کانگوروهایی خواهید بود که از جاده عبور می‌کنند یا در کنار جاده ایستاده‌اند.

کوئول دم خالدار

طبیعت , استرالیا , کوئول دم خالدار

«کوئول دم خالدار» (Tiger Quoll) که به نام‌های کوئول خالدار، کوئول ببری یا گربه ببری نیز شناخته می‌شود که در حیات وحش استرالیا مشاهده می شود. دم خالدار یکی از گونه‌های ستبر دم‌ها است. جثه نسبتا کوچکی در حد یک گربه خانگی با دمی بزرگ و خال‌های سفید روی بدن خود دارد. دم خالدار جانوری رو به انقراض است که در جنگل‌های ویکتوریا زندگی می‌کند. البته گروه‌های محافظ محیط‌زیست تحت برنامه‌های حفاظتی سعی بر حفظ نسل این جانور دارند. ولی در حال حاضر این جانور در گروه جانوران رو به انقراض قرار گرفته است.

اکیدنا

طبیعت , استرالیا , اکیدنا

«اکیدنا یا مورچه خورک» (Echidna) جانوری کمیاب و بومی حیات وحش استرالیا است که در مراتع و علفزارها می‌توانید آنها را ببینید. اکیدناها به لحاظ خارهای روی بدنشان کمی به جوجه‌تیغی‌ها شباهت ظاهری دارند. ولی ظاهر خارها و جثه بدنی متفاوت آنها سبب تشخیص راحت آنها از جوجه تیغی می‌شود. غذای عمده اکیدناها، مورچه‌ها و جانوران ریز هستند که اکیدناها با کمک زبانشان آنها را گرفته و تغذیه می‌کنند. بهترین مکان برای دیدن اکیدنا پارک ملی Port complell در ایالت ویکتوریا است.

وامبت

طبیعت , استرالیا , وامبت

«وامبت» ( Wombat) پستانداری کیسه‌دار است که در حیات وحش استرالیا میتوانید آن ها را ببینید یکی از نزدیک‌ترین خویشاوند آن کوآلا است. اما وامبت‌ها برخلاف کوآلاها، در تونل‌های زیرزمینی که حفر می‌کنند زندگی می‌کنند و اصلاً از درختان بالا نمی‌روند. وامبت‌ها جانوران شب زیست هستند؛ به این معنا که عمده فعالیت آنها هنگام شب و در تاریکی هوا است. پس احتمالاً شانس دیدن آنها از نزدیک کم است. با این حال پارک ملی Tower Hill state Geme reserve در ایالت ویکتوریا که ۲۷۵ کیلومتری غرب شهر ملبورن واقع شده است بهترین مکان برای دیدن این جانوران کمیاب است.

شترمرغ استرالیایی

طبیعت , استرالیا , شترمرغ استرالیایی

«شترمرغ استرالیایی» (Emu) بومی استرالیا و از بزرگ‌ترین پرندگان استرالیا است. بهترین مکان برای دیدن شترمرغ‌های استرالیایی منطقه Tower Hill در جنوب‌غربی ساحل ویکتوریا است.

بادپر شکری

طبیعت , استرالیا , بادپر شکری

«بادپر شکری» ( Sugar gliders) جانداری کمیاب با ظاهری دوست داشتنی در حیات وحش استرالیا است که بیشتر شبیه شخصیت‌های کارتونی است. این جاندار با جثه ریز خود می‌تواند به سرعت از شاخه‌های درختان بالا برود و از شاخه‌ای به شاخه دیگر جهش کند. بدن بادپری شکری از خز پوشیده شده است. بادپری شکری‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند و اغلب در گروه‌های ۱۲ تایی دیده می‌شوند. منطقه Grey River Picnic در شهر Kennett river در ایالت ویکتوریا بهترین مکان برای دیدن این جانور است.

پلاتی پوس نوک اردکی

طبیعت , استرالیا , پلاتی پوس نوک اردکی

«پلاتی پوس نوک اردکی» (Duck-Billed platypus) را در جنوب شرق استرالیا و به ویژه در جزیره تاسمانی می‌توانید ببینید. گرچه در پارک ملی Otway در جنوب ویکتوریا نیز می‌توان شاهد این جاندار بود. هنگام طلوع یا غروب خورشید بهترین زمان برای مشاهده پلاتی پوس نوک اردکی است که از مخفیگاه‌های خود خارج می‌شوند.

پنگوئن

طبیعت , استرالیا , پنگوئن

در Twelve Apostles واقع در ساحل پارک ملی port Campbell ایالت ویکتوریا، هنگام غروب آفتاب می‌توانید شاهد کلنی‌هایی از پنگوئن‌ها باشید که با تهیه غذا برای پنگوئن‌های کوچک‌تر از آب خارج می‌شوند و در ساحل به آنها غذا می‌دهند. شما می‌توانید عکس‌های زیبایی از این پنگوئن‌ها ثبت کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *