ایرانگردیروستاها

سفر به جنگل دالخانی رامسر یکی از زیبا ترین جنگل های شمال ایران

شاید بتوان گفت جنگل دالخانی یکی از مهم ترین و زیبا ترین و بکر ترین مکان های گردشگری طبیعی دز ایران نام برد. برای اینکه متوجه بشین که این جنگل چه مقدار زیباست فقط کافیه بدونین که در جنوب شرقی رامسر قرار دارد.

سفر به جنگل دالخانی رامسر یکی از زیبا ترین جنگل های شمال ایران
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

شاید بتوان گفت جنگل دالخانی یکی از مهم ترین و زیبا ترین و بکر ترین مکان های گردشگری طبیعی دز ایران نام برد. برای اینکه متوجه بشین که این جنگل چه مقدار زیباست فقط کافیه بدونین که در جنوب شرقی رامسر قرار دارد. با مجله گردشگری سفر خوب همراه شوید تا با منطقه زیبای دالخانی بیشتر آشنا شوید.

دالخانی

در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر جنگلی نیمه کوهستانی بکر و سبز وجود دارد، جنگلی که با ورود به آن دنیایی از خیال های رنگارنگ برایت تداعی می شود، حس خوب عاشقی، حس خوب امید به فردایی روشن. انگار خدا پا به پای تو و در کنارت قدم در این بهشت می گذارد و بوسه خدا را بر روی گونه هایت حس می کنی، آری اوست که با نسیم خنک و طراوت جاری در میان جنگل تو را غرق در شوق و امید می کند.

جنگلی با درختان انبوه و مه غلیظ و آب و هوایی کم نظیر، که زیباییهایش آن را به دالان بهشت شهره کرده است. ارتفاع دالخانی حدود ۸۰۰متر است و طبیعت گردان و کوهنوردان آن را بسیار مناسب برای سفرهای خود می دانند و نکته جالب توجه تر برای گردشگران در این منطقه فاصله کوتاه دریا تا جنگل است. فاصله ساحل تا جنگل در حدود ۱۰ کیلومتر است.

به بالای آن که بروید نمایی بی نظیر از دوخته شدن دریا به آسمان را نظاره می کنید.

محور دالخانی  از ابتدای جاده میرزا کوچک خان شروع می شود و اگر مسیر دالخانی را ادامه دهید ، به ییلاق جنت رودبار و گرسماسر، اکراسر، گلین و…  خواهید رسید، در این مسیر مکان های زیارتی چون تلیچکوه، امامزاده چاک، امامزاده سید هاشم و سید فاطمه آغوزکی و امامزاده سید قاسم خوشکا و… قرار دارند که برای اهالی منطقه بسیار مقدس و پراهمیت هستند.

دالخانی یا دالیخانی، دهکده ای است نزدیک به رامسر که تقریبا در فاصله سی کیلومتری سمت جنوب شرق رامسر قرار دارد. جنگل دالخانی جنگلی شبه کوهستانی است که حدود ۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و در نتیجه، انتخاب مناسبی برای ورشکاران کوهنورد و علاقمندان طبیعت می باشد.

غلظت مه جنگل، ویژگی بارز جنگل دالیخانی است که پس از طبیعت بکر و دست نخورده اش، طبیعت گردان را به این جنگل زبیا جذب کرده است. جنگل دالخانی، به «دالان بهشت» شناخته شده است و با درختان جنگلی در هم تنیده و آب و هوایی بی نظیر، خاطره بهترین سفر در طبیعت را میتواند برای شما ثبت کند. همجواری با جنگلهای وسیع رامسر، باعث نامگذاری این جنگل ها به نام دالخانی شده است. این جنگلها در ادامه مسیر جاده ادامه دارند و پس از دالخانی، به جنت رودبار و گرسماسر، اکراسر، گلین و… میرسند. این جنگل، به نام جنگل دالیخانی نیز شناخته میشود.

لذت قدم زدن در میان انبوه درختان

از جاده آسفالتی که درمیان جنگل کشیده شده می توان با ماشین سیری در طول جنگل داشت. در طول مسیر هوای لطیف و دلچسب جنگل و فضای مه آلود آن انسان را ترغیب می کند تا در میان درختان قدم زند و دمی را غرق در رویاها شود. اینجا ارامشی عمیق و لذتی بی مثال را به انسان تقدیم می کند.

دالخانیدر میان راه جنگل بانان ماشین شما را متوقف کرده و کیسه زباله به شما میدهند تا از پخش شدن زباله در سطح جنگل جلوگیری کنند و چه نیک است این مهم جزئی از فرهنگمان باشد. در حین قدم زدم، مناظری چشم نواز را خواهید دید که مشتاقانه شما را به عکاسی و ثبت آن وا می دارد. شاید تصاویری که از دالان بهشت ثبت شده اند در روزگار دلتنگی، خاطری شیرین را برایتان ارمغان آورد.

اگر با دوستانی سفر دوست و اهل دل همراه باشید، نشستن در گوشه ای از این طبیعت بکر و شاهکار خلقت و نوشیدن استکانی چای، اوقاتی خوش و به یادماندنی را برایتان خلق می کند. شنیدن صدای خنده و شادی دوستان در میان انبوه درختان و هوای فرح بخش، بی شک برای همه گان لذت بخش خواهد بود.

در ضمن مراقب آتشی که برپا می کنید باشید و هوای جنگل را داشته باشید.

در میان راه ، چشمه های خنک

در این جنگل انبوه و زیبا قدم می زنیم . همه جا سبز و زیباست . صدای پردگان به گوش می رسد . بعد از گذشت مدتی صدایی به گوش می رسد و آن صدای جریان زندگی ، آب است که از دل جنگل و چشمه ها به بیرون می ریزد .

در کناره ی راه توقفی می کنیم . چشمه ای به چشم می خورد که آبی زلال و خنک دارد . مردم زیادی در میانه ی راه از این چشمه ها آب می نوشند و جان و تن خود را سیراب می کنند . این چشمه ها میعادگاه بسیاری از جانورانی است که به دنبال آب می گردند .

پیچ هفت شهیدان

دالخانیآغاز مبارزه مسلحانه گروهک موسوم به سازمان مجاهدین خلق در سال ۱۳۶۰، منجر به شهادت تعداد بسیاری از هموطنانمان شد. در تهران و شهرهای مرکزی کشور برخوردی سخت با منافقین شد ازین رو به شهرهای دیگر رخنه کرده و در سال ۱۳۶۱ شهرهای رامسر و تنکابن مورد حمله شدید منافقین قرار گرفت. در خرداد این سال یک دستگاه خودرو لندرور با ۸ سرنشین بسیجی، از چهار جهت زیر آتش یک تیم ترور منافقین قرار می گیرد و تنها ازین گروه یک نفر زنده می ماند.

امروز محل به شهادت رسیدن آنها، در جنگل دالخانی به “پیچ هفت شهیدان” معروف است و برای اهالی منطقه مکانی باارزش تلقی می شود که برای آن احترام ویژه ای قائلند.

انتهای مسیر ، دنیا دربرابر چشمانمان

در انتهای مسیر گویی به پایان رسیده ایم . منظره ای بس شگرف در برابر چشمانمان قرار گرفته است . دشتی بزرگ و ییلاقی . دریایی سبز رنگ که تپه هایش همچون امواج دریا پیچ . تاب خورده اند . گویی اقیانوسی از جنس طبیعت سبز رنگ همه جا را فرا گرفته .

این جا انتهای راه نیست بلکه دنیایی ما را به دنبال کشف آن فرا می خواند .

پوشش گیاهی دالخانی

دالخانیتنوع زیاد گونه های گیاهی بومی در منطقه دالخانی مشاهده می شود.  درختان اُرُس در مناطق بالادست و در پایین دست جنگل پوشش گیاهی متنوعی و بسیاری چون مَندی(کَلهُو)، گوجه جنگلی، ازگیل، زرشک، شاه بلوط،  فندق، تمشک،  کُوله خاس، وَلیک و… وجود دارد. تمامی این گونه ها در زندگی اهالی روستا نقش بسزایی دارد و مردم بومی در زندگی روزمره خود از آنها بهره می برند.

کی و چطور به جنگل دالخانی برویم؟

طبیعت جنگل دالخانی را در هر فصل و زمانی که مشاهده کنید جلوه کم نظیر و زیبایی دارد. تعطیلات نوروز برای کسانی که مشغله در طول سال به آنها اجازه داشتن روزهایی بدون فکر و سراسر آرامش را  نمی دهد، زمان مناسبی برای سفر و لذت بردن از طبیعت و هوای فرح بخش دالخانی است.

حال آنکه بهشت دالخانی در ماه اردیبهشت چیز دیگریست. در فصل بهار لباس گرم را همراه خود فراموش نکنید.

برای رسیدن به جنگل باید در از مسیر کتالم به هریس (جاده میرزا کوچک خان) و به دالخانی عبور کنید. یا اینکه مسیر خود را از خروجی شهر رامسر شروع کنید و بعد از حدود ۷ کیلومتر در مسیر آسفالته رامسر به تنکابن، به سه راهی جنت رودبار برسید و سپس  بعد از  ۲۳ کیلومتر به جنگل زیبا ودیدنی دالخانی برسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن