ایرانگردیشهر هاقشم

معرفی تنگه چاهکوه قشم که به آریزونای ایران مشهور است + عکس

تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های شگفت انگیز جزیره قشم به حساب می آید که با فاصله 70 کیلومتری از جزیره قرار گرفته است.

معرفی تنگه چاهکوه قشم که به آریزونای ایران مشهور است + عکس
۵ (۱۰۰%) ۵ votes

شاید جالب باشد که بدانید امتداد کوه های زاگرس به جزیره قشم میرسه ! کمی تعجب کردم و رفتم که این امتداد شگفت انگیز رو از نزدیک ببینم، رشته کوه‌های زاگرس در انتها تبدیل به تنگه V شکلی میشود به نام چاهکوه، تنگه چاهکوه در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیزه قشم قرارگرفته است.

استان هرمزگان علاوه بر بندر عباس که مرکز استان است و جزیره کیش جزیره ها، بندر ها و مکان های دیدنی زیاد دیگری نیز دارد که در این مطلب به معرفی تنگه چاهو قشم میپردازیم.

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

در واقع دره یا تنگه چاهکوه،در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم قرار گرفته و این یعنی یک ساعت با جزیره فاصله داره. تنگه چاهکوه در واقع تنگه ای متقاطع و ضربدری است که بر اثر فرسایش های آبی و بادی ایجاد شده است.

مطلب مرتبط : جزیره هرمز سرزمین خاک های رنگارنگ

دلیل نام گذاری چاهکوه،وجود چاه هایی است که در ابتدای دره حفر شده است، چند چاه کم عمق و کانال هایی برای هدایت آب، از سوی اهالی روستای چاهو حفر شده و زیبایی این تنگه را دو چندان می کند.

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های شگفت انگیز جزیره قشم به حساب می آید که با فاصله ۷۰ کیلومتری از جزیره قرار گرفته است. همان طور که از نام تنگه چاهکوه مشخص است ، یک دره عمیق با دیوارهایی به ارتفاع ۱۰۰ متر است که علت اصلی به وجود آمدن این دره ی فوق العاده شکسته شده تاقدیس های بزرگی اعلام شده است.

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

این دره‎ شگفت‌انگیز، در دل یک کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خورده قرار داره که در روزگاران گذشته آن را مکانی مقدس میدانسته اند. از یک طرف دست طبیعت، بدنه و سطوح داخلی این تنگه را به شکل تاق ها، سکوها ودالان های پر پیچ و عجیب درآورده است.

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

وقتی شما وارد چاهکوه میشوید بین کوه هایی به ارتفاع ۱۰۰ متر راه باریکی را میبینید که از آن عبور میکنید و این راه به صورت مداوم باریکتر میشود حتی در بعضی نقاط فاصله این تنگه به نیم متر هم میرسد. باد، آب باران و بارش های سیل آسا و شدید از مهم ترین دلایل وجود این حفره های زیاد در میان دیواره چاهکوه است.

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

باد، آب باران و بارش های سیل آسا و شدید که طی این چند صد سال باعث بروز همچین جاذبه ی منحصر به فردی در اعماق دره های جزیره قشم شده است.

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه
به طور کلی بلایای طبیعی و فرسایش طی این سال ها باعث شده تنگه چاهکوه به شیارهای کوچک و بزرگ به همراه حفره های قیفی شکل و گوناگون تبدیل شود. شما می توانید در این دره قدم بزنید و از تماشای این صخره های شگفت انگیز لذت ببرید. دره چاهکوه متشکل از سنگ های متنوعی مانند آهک، بیکربنات کلسیم، سلیت و مارن قرمز است.
تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه
و یکی از جالب ترین نکاتی که راجع به جنس این سنگ ها می توان اشاره کرد این است که آب به درون سنگ ها نفوذ نمی کند و در برخی جاها حفره های آب طبیعی وجود دارد.
تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه
برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن