ایرانگردیتهرانشهر ها

باغ نگارستان تهران کجاست ؟

باغ نگارستان تهران کجاست ؟
۵ (۱۰۰%) ۸ votes

معرفی باغ موزه نگارستان تهران

شاهان قاجار به ساختن باغ های زیبا با داشتن یک عمارت (کاخ) در داخل آن علاقه داشتن و از این رو باغ هایی زیبا و تاریخی را در تهران ساختند . تعدادی از این باغ های تاریخی که در زمان ساخت خود در ییلاقات اطراف تهران بودند با گسترش این کلان شهر در قلب پایتخت قرار گرفتند. باغ نگارستان که اکنون به عنوان باغ موزه نگارستان شناخته می شود یکی از این باغ هاست.

باغ نگارستان
باغ نگارستان

فتحعلی شاه قاجار از جمله پادشاهان قاجار بود که باغ های زیبایی در زمان سللطنت خود ساخت که از میان آن ها می توان باغ ایلخانی، باغ لاله زار و باغ نگارستان را نام برد.

هنوز هم می شود در هیاهوی خیابان های تهران، یک خانه قدیمی و با صفا پیدا کرد و چند ساعتی را به دور از آلودگی گذراند. خانه های بزرگی که ردی از تاریخ هستند، در حیات و سرسرای آن ها می توان قدم زد و به همه داستان هایی که در این باغ گذشته است فکر کرد.

شاید باور کردنش کمی سخت باشد که سال ۱۲۲۲ هجری قمری، میدان بهارستان شمال شهر تهران محسوب می شده است. در همان زمان فتحعلی شاه قاجار دستور ساخت باغ نگارستان را صادر می کند. بعد از حدود ۴ تا ۶ سال بعد ساخت آن به پایان رسید و در اصلی و بزرگ آن هم در میدان بهارستان فعلی واقع شده بود. باغ نگارستان دارای خیابان‌بندی منظم، درختکاری و گلکاری درخور توجهی بود.

باغ نگارستان در میدان بهارستان واقع شده است و به محض ورود به باغ و دیدن نیلوفرهای آبی شلوغی روزهای تهران را فراموش خواهید کرد.

باغ نگارستان
باغ نگارستان

باغ موزه نگارستان که در بافت قدیمی محله های اطراف میدان بهارستان تهران قرار دارد، مکانی است که شما می توانید آرامشی بی حد و وصف را در آن بیابید ، به محض پا گذاشتن در آن حس و حال خانه های قدیمی سراسر وجود تان را پر می کند ، شما می توانید در کافه ای (کافه تهرون) که در همان ابتدای ورود به باغ قرار دارد بنشینید و تمامی باغ را از نظر بگذرانید و تصمیم بگیرید از کدام سمت شروع به گشت و گذار در باغ کنید.

باغ در روزگار اولیه خود دارای وسعت زیادی بوده است، به گونه‌ ای که طبق اسناد قاجاری دروازه جنوبی آن در ضلع شمالی میدان بهارستان واقع بوده و از طرف شرق به دروازه شمیران و از طرف غرب به خیابان صفی‌ علیشاه منتهی می‌ شده است.

در این قصر – باغ عمارت‌ ها و تالارهای باشکوهی چون عمارت دلگشا، تالار سلام، تالار قلمدان و چندین حوضخانه برپا گردیده بود. اتاق‌هایی با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در طرفین ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد.

باغ نگارستان
باغ نگارستان

یکى از اقامتگاه هاى محبوب فتحعلى شاه، کاخ نگارستان بوده است. این کاخ که بر اساس پلان باز ساخته شده بود، شامل سه ساختمان جداگانه، یعنى یک کوشک گنبددار، یک اتاق پذیرایى هشت ضلعى و یک اندرونى به شکل سازه اى مستطیلى که دور تا دور حیاط اندرونى قرار داشت، همه ى این ساختمان ها درون باغى از درختان تبریزى و گل سرخ قرار داشتند.

در این باغ، بنایی به شکل هشت گوش با شاه‌نشین‌هایی به سبک دوره زندیه ساخته و با گچبری‌های زیبایی تزیین شد تا نظر شاه را جلب کند. دو عمارت زیبا و مجلل دیگر هم به نام قلمدان و دلگشا به دست هنرمندان آن زمان ساخته شد. استاد عبدا… خان و استاد آقاجانی اصفهانی معماران این باغ بوده‌اند.

این باغ دارای ۶۴ اتاق، چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن و ۶۰۰ متر زیربناست. تالارها با آینه‌کاری، نقوش طلایی و چلچراغ‌های با ارزش مزین شده‌است.

  •  آدرس باغ موزه نگارستان تهران: تهران- میدان بهارستان- خیابان دانشسرا- خیابان شریعتمدار
  • ساعت بازدید از باغ موزه نگارستان تهران: ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰
  • قیمت ورودی باغ موزه نگارستان تهران برای ایرانی: ۲۵,۰۰۰ ریال
برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن