ترکیهراهنمای سفر

بازار بزرگ استانبول، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ی دنیا

بازار بزرگ استانبول است که با وجود افزایش روز به روز بازارها و فروشگاه های مدرن و لوکس در ترکیه، هنوز هم پر بازدید ترین جاذبه ی گردشگری کشور ترکیه است. جالب است بدانید که این بازار در سال ۲۰۱۴ با ۹۱ میلیون بازدید کننده، پر بازدید ترین جذبه ی گردشگری جهان شد!

بازار بزرگ استانبول، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ی دنیا
۵ (۱۰۰%) ۵ votes

در این مقاله از مجله گردشگری سفر خوب قصد داریم به موضوع  بازار بزرگ استانبول  بپردازیم.

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ی دنیا با حدود ۳۰۰۰ مغازه  و در بر گرفتن ۶۱ خیابان بازار بزرگ استانبول است که با وجود افزایش روز به روز بازارها و فروشگاه های مدرن و لوکس در ترکیه، هنوز هم پر بازدید ترین جاذبه ی گردشگری کشور ترکیه است. جالب است بدانید که این بازار در سال ۲۰۱۴ با ۹۱ میلیون بازدید کننده، پر بازدید ترین جذبه ی گردشگری جهان شد!

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول در سال های ۱۴۵۵-۵۶ به دستور سلطان مهمت دوم و بعد از فتح استانبول به دست امپراطوری عثمانی، ساخته شد. در ابتدا، در این بازار فقط کالاهایی مثل منسوجات و جواهرات فروخته می شد، این بازار یک سازه ی چوبی و آجری بود که از گچکاری سنگ و آجرها ساخته شده بود و ستون های قدرتمندی داشت.

چند سال بعد، سلطان مهمت دوم دستور ساخت بازار سرپوشیده ی دیگری را داد که به بازار « Sandal Bedesten» مشهور شد، نام این بازار برگرفته از نوعی نخ است که در بورسا بافته می شود و رنگ چوب صندل را دارد. بعد از ساخته شدن این بازار، بخش فروش منسوجات و پارچه در همان بازار بزرگ استانبول باقی ماند در صورتی که بازار صندل بدستان به عنوان جایی برای فروش کالاهای لوکس تبدیل شد. در ابتدا، هر دو بازار تقریبا کساد بودند اما کمی بعد کم کم فروشنده ها مغازه های خود را در این بازارها و اطراف آن ها برپا کردند و این چنین شد که یک بخش بزرگ از بازار شکل گرفت و تجارت در آن رونق گرفت.

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

در ابتدای قرن هفدهم  بازار بزرگ استانبول دیگر به پختگی ای که باید رسیده بود و کاملا سرو سامان گرفته بود. گستردگی امپراطوری عثمانی در ۳ قاره و کنترل راه های ارتباطی آسیا و اروپا باعث شد تا کاروان های زیادی در اطراف این بازار ساخته شود و به یک قطب تجارت مدیترانه تبدیل شود.

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

طبق گفته ی صدها مسافری که از این بازار دیدن کرده اند، در اوایل قرن نوزدهم این بازار کاملا شکل گرفته بود و در بین مردم شناخته شده بود و تنوع و کیفیت کالاها به اندازه ی قابل قبولی رسیده بود.

در بازار بزرگ استانبول هنوز هم که هنوز ۲۶۰۰۰ نفر زندگی و روزانه ۲۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ نفر از آن بازدید می کنند. در این بازار می توانید هر آنچه که دوست دارید را پیدا کنید و بخرید از لباس گرفته تا جواهرات، مبلمان، فرض، سرامیک،انواع لامپ و چراغ های تزیینی، کفش، کتاب، ادویه و… معمولا قسمت کالاها متغیر است و به ندرت پیش می آید که همیشه یکسان باشد بنابراین چانه زدن جز جدایی ناپذیر خرید از بازار بزرگ استانبول است!

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

بجز چند زمین لرزه و اتفاق کوچک، این بازار تا حالا از هر بلایی در امان بوده است و نسبتا تاریخچه ی آرامی داشته است تا این که مدتی قبل، مسئولان شهر استانبول تصمیم گرفتند تا بخش هایی از این بازار را مرمت و بازسازی کنند. ایده ی این کار این بود که می خواستند قسمت هایی از مکان های بزرگ آن را به هتل تبدیل کنند تا بتواند توریسم بیشتری جذب کند که باعث اعتراض گسترده و شدید مغازه داران شد و کنسل شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن