ترکیهمقاصد برتر

سفر ، آشنایی و معرفی کاخ دولما باغچه استانبول , ترکیه

دولما باغچه در راستای تنگه بسفر قرار دارد که زیبایی و اهمیت تاریخی زیادی دارد. این کاخ در قرن نوزدهم به دستور سلطان عبدالمجید یکم ساخته شده است و آخرین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کرده اند.

سفر ، آشنایی و معرفی کاخ دولما باغچه استانبول , ترکیه
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

دولما باغچه در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شده‌است. این کاخ از نظر حجم موزه‌ها، تالارها و اشیای گران قدرش از مهمترین موزه‌های جهان و مهمترین و مقدس‌ترین موزه جهان اسلام است و بیش از ۸۶ هزار شی ارزشمند دارد بخصوص اشیای پیامبر و ائمه و عمر و ابوبکر که با حساسیت فوق‌العاده نگهداری می‌شود. از دیگر ویژگی های این کاخ وجود بزرگترین چلچراغ بلور است که هدیه‌ای است از طرف ملکه ویکتوریا اول. این چلچراغ دارای۷۵۰ حباب و وزنی معادل ۴٫۵ تن است. بدون شک می توان این کاخ را نشانگری از معماری قصر سازی رومی و بیزانسی و اسلامی دانست. این کاخ همه روزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر به روی عموم مردم باز استبا مجله گردشگری سفر خوب همراه شوید.

کاخ دولما باغچه واقع در استانبول ترکیه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. کاخدولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شد و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده‌است. تا قبل ازکاخ دولما باغچه ، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بوده است.

دولما باغچهمعماری کاخ دولما باغچه برگرفته از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است به همراه ترکیبی از سنت های دوره ی امپراطوری عثمانی. کاخ دولما باغچه دارای ۲۸۵ اتاق، ۶ حمام، ۴۶ هال و ۶۸ توالت است. کاخ دلمه باغچه ی ۶۰۰ متری  با سالن بزرگ و با شکوه اش که با ۵۶۶ ستون داخل آن و چلچراغ عظیم بلورین بوهمی ۵/۴ تنی که ۷۵۰ لامپای زیبا دارد نمونه ای از شگفتی های معماری در استانبول ترکیه است و برای این گردشگران و توریست هایی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقمند اند مکان جذاب و به یاد ماندنی است. چلچراغ هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا ی اول است. تمامی ساعت‌های کاخ دولما باغچه بر روی ۹:۰۵۵ متوقف هستند، ساعتی که موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸۸ دیده از جهان فروبست.

دسترسی کاخ دولما باغچه

کاخ دولما باغچه در محله بشیکتاش شهر استانبول ترکیه، در سمت اروپایی و در شرق تنگه بسفر واقع شده‌است. اگر به سمت جنوب شرقی میدان تکسیم بروید می توانید کاخ دولما باغچه را پیدا کنید.

دولما باغچهدر کاخ دولماباغچه استانبول تورهای داخلی انجام می شود که راهنمایانی آن را اداره می کنند و فضای کاخ دلمه باغچه و تاریخچه ی کوتاهی را در اختیار شما می گذارند. این تور ها به طور متوسط هر ۲۵ دقیقه یکبار انجام می شوند و اگر شلوغ باشد هر ۵ دقیقه یک بار. برای دیدن از این کاخ باید حدود ۲۲ ساعت وقت بگذارید. در هنگام بازدید از دلمه باغچه برای حفظ تمیزی آن ، باید کفش های نایلونی آبی رنگی را به پا کنید. ساعات بازدید از کاخ ۹ صبح الی ۴۴ بعد از ظهراست و در تمام روز های هفته به جز روزهای دوشنبه و سه شنبه، برای ورود عموم باز است. با توجه به محدودیت ۱۵۰۰ نفری ای که برای بازدید روزانه از کاخ دلمهباغچه وجود دارد، پیشنهاد می شود برنامه بازدید از آن را در صبح تنظیم کنید.

چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم؟

برای بازدید از کاخ دولما باغچه اگر در میدان تکسیم هستید، سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به کاباتاش بروید. کاخ دولماباغچه ۳۰۰، ۴۰۰ متر با ایستگاه کاباتاش فاصله دارد که با دنبال کردن تابلوها به آن خواهید رسید.
اگر در منطقه سلطان احمد هستید سوار تراموا شوید و در کاباتاش پیاده شوید تا به کاخ لولماباخچه برسید.

ساعت کار کاخ دولما باغچه استانبول

روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ روزهای دوشنبه و پنجشنبه کاخ دولما باغچه تعطیل می باشد. همچنین کل ظرفیت بازدید از کاخ در روز ۱۵۰۰ نفر می باشد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *