ایرانگردیشهر هامشهد

آشنایی با آرامگاه فردوسی و موزه توس به همراه تصویر و اطلاعات کامل

بنای آرامگاه فردوسی چندین بار بازسازی شده است و در آخرین بار توسط مهندس سیحون، بنا تخریب و به همان شکل قبلی مجدداً ساخته شده است. در سال­های بعدی تندیسی از فردوسی ساخته استاد ابولحسن­ خان صدیقی در آرامگاه قرار گرفت.

آشنایی با آرامگاه فردوسی و موزه توس به همراه تصویر و اطلاعات کامل
۵ (۱۰۰%) ۸ votes
آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی بزرگترین شاعر حماسه سرای ایران در سال ۱۳۲۹ هجری در قریه (پاژ) توس ( در حدود بیست کیلومتری مشهد کنونی ) متولد شد ‌و در سال ۴۱۱ یا ۴۱۶ ه.ق بدرود حیات گفت ، ‌و غریبانه در گوشه باغ خود به خاک سپرده شد . باغ حکیم توس در دروازه شرقی تابران ، ‌یعنی «دروازه رزان» واقع بود از آن پس دوستداران شاعر پیوسته گور وی را زیارت کرده و در نوشته های خود از آن خبر داده اند.

اگر بخواهیم  یکی از جاهای دیدنی مشهد را معرفی کنیم میتوانیم به آرامگاه فردوسی اشاره کنیم. بنای آرامگاه فردوسی در سال ۱۳۱۳ به مناسبت جشن هزاره حکیم توس و با هدف گرامیداشت سی سال رنج این شاعر بلندآوازه ایران زمین در سرودن شاهنامه گرانقدر ، در شهر توس به بهره برداری رسید.

بنای آرامگاه فردوسی چندین بار بازسازی شده است و در آخرین بار توسط مهندس سیحون، بنا تخریب و به همان شکل قبلی مجدداً ساخته شده است. در سال­های بعدی تندیسی از فردوسی ساخته استاد ابولحسن­ خان صدیقی در آرامگاه قرار گرفت.

آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی

بنای کهن آرامگاه فردوسی تا زمان حکومت قاجار نیز بر پا بود ، ‌آنگاه گروهی از بزرگان خراسان آن را تعمیر و تجدید عمارت کردند  .”انجمن آثار ملی” در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی به عنوان اولین اقدام ، ‌احداث آرامگاه جدید فردوسی را وجهه همت قرار داد . این بنای با شکوه که با الهام از مقبره کوروش در «پاسارگاد» طراحی شده است.

آرامگاه فردوسی بارها ساخته و ویران شده‌است. در گزارش‌هایی که در دو سدهٔ اخیر ازسوی پژوهشگران ایرانی و خارجی انجام شده‌بود، بنایی محقر و پوشیده از گندمزار به‌چشم آمده‌است. سرانجام در آغاز سدهٔ چهارده خورشیدی و هم‌زمان با ملّی‌گرایی نوین ایران، تلاش‌ها برای ساخت آرامگاهی شایستهٔ فردوسی ازسر گرفته شد.

در نمای بیرونی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی عناصر تزئینی به سبک هخامنشیان وجود دارد ، به خصوص ستون ها و سرستون های آرامگاه و همینطور از اشعار وی نیز در تزئین آرامگاهش استفاده شده است و این اشعار نشان گر شخصیت آرام و منحصر به فرد وی میباشد . در ساختمان آرامگاه وی از معماری دوره اشکانی نیز بهره گرفته است و بخش فوقانی بنا به صورت توخالی ساخته شده است و ۲۰ ستون مرمری در پائین و ۸ ستون در بخش فوقانی دارد.

آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی

مساحت کنونی مجموعهٔ آرامگاه نزدیک به شش هکتار و دربردارندهٔ باغ آرامگاه، استخر و تندیسی از فردوسی اثر ابوالحسن صدیقی در جلوی آن، بنای یادبود، ساختمان‌های اداری، کتابخانه، موزه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث است.

از ساختمان و معماری زیبای آن که بگذریم به قسمت موزه توس میرسیم که به ۴ بخش کلی تقسیم شده است . بخش اول آن ، آثاری را نگهداری میکنند که در اثر کاوش های باستان شناسی از دشت توس به دست آمده است که شامل قطعات سفال دوره اسلامی و پیش از اسلام ، سکه های طلا و نقره دوره اسلامی و خیلی اشیای زیبای دیگر است . بخش دوم مکان نگهداری آثار حماسی پهلوی شاهنامه است.

انواع وسایل سوارکاری شامل سپر ، گرز ، تیر و کمان ، وسایل موسیقی و رزمی را شامل میشود . بخش سوم شامل اشیایی است که در عصر و زمان فردوسی ( قرن  ۴ و ۵ هجری ) به دست آمده است . مثل انواعظروف سفالی لعاب دار و بدون لعاب و ظروف زیبا است . بخش چهارم نیز اشیایی را نگهداری میکنند که اهدایی است مثل انواع تابلوهای نقاشی از چهره ی فردوسی

ساعت بازدید : تمام روز های هفته ساعت ۹ صبح تا ۱۹:۳۰ بعد از ظهر

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن