ایرانگردیشهر هامشهد

آرامگاه شیخ بهایی

آرامگاه شیخ بهایی مشهد که قبل از مرگش محل تدریس او نیز بوده حدود ۱۰۲ متر مساحت داره که با آینه کاری های بسیار و کتیبه های خوشنویسی شده زیبایی تزیین شده است.

آرامگاه شیخ بهایی
۵ (۱۰۰%) ۷ votes

آرامگاه شیخ بهایی

مجله گردشگری سفر خوب – بهاءالدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی به سال ۹۳۵ هجری قمری در بعلبک لبنان متولد شده است. ایشان در سن هفت سالگی با پدرش به ایران آمد و مدتی وزیر شاه عباس صفوی بود. در سیاست و فرهنگ ایران نقش بسیار مهمی داشت. این دانشمند تالیفات متعددی به جا گذاشته است.

آرامگاه شیخ بهایی
آرامگاه شیخ بهایی

نسبت شیخ بهایی به حارث همدانی از صحابه معروف حضرت علی (ع) میرسد. مقبره شیخ بهایی در مشهد، بین صحن امام و آزادی ، در جایی که بیشتر محل تدریس او بوده قرار دارد. شیخ بهایی در سال ۱۰۳۰ هجری قمری در گذشته است.

رواق آرامگاه شیخ بهایی مشهد که قبل از مرگش محل تدریس او نیز بوده حدود ۱۰۲ متر مساحت داره که با آینه کاری های بسیار و کتیبه های خوشنویسی شده زیبایی تزیین شده است. کتیبه هایی روی دیوار ارامگاه شیخ بهایی در مشهد نصب شده که تاریخ مرگ و تولد شیخ بهایی را روی آن نوشته است. در مورد عظمت علمی این دانشمند همین بس که یونسکو سال ۲۰۰۹ میلادی را سال نجوم و شیخ بهایی نامگذاری کرده بود.

اصلیت شیخ بهایی از جبل عامل شام بود. بهاء الدین محمد ده ساله بود که پدرش عزالدین حسین عاملی از بزرگان علمای شام به سمت ایران رهسپار شد و چون به قزوین رسیدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند، در آن سکونت کردند و بهاءالدین به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول شد.

آرامگاه شیخ بهایی
آرامگاه شیخ بهایی

مرگ این عارف بزرگ و دانشمند را به سال ۱۰۳۰ و یا ۱۰۳۱ هجری در پایان ۸۷ سال حیاتش ذکر کرده اند. وی در شهر اصفهان روی در نقاب خاک کشید و مریدان پیکر او را با شکوهی که شایسته شان او بود ، به مشهد بردند و در جوار حرم امام رضا (ع) به خاک سپردند.

آرامگاه شیخ بهایی در مشهد و داخل حرم امام رضا واقع شده است. بعد از رواق امام خمینی مزاری سنگی با پوششی شیشه ای جلب توجه می کند که تمامی زائران فاتحه ای را نیز نثار او می گنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. سامانه جامع رزرواسیون :
  هتلهای نزدیک حرم رضوی
  پروازهای چارتر و سیستمی (داخلی-خارجی)
  اجرای تورهای(داخلی-خارجی)
  سامانه جامع رزرواسیون قطار و اتوبوس

  #رزرو_هتل_مشهد #رزرو_هتل_آپارتمان_مشهد #اقامت_مشهد #رزرو_هتل_در_مشهد #رزرو_هتل_آپارتمان_در_مشهد #اقامت_در_مشهد #هتل_ارزان_مشهد #هتل_نزدیک_حرم_مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *