ایرانگردیشهر هاورزقان

آبشار گل آخور طبیعتی بکر برای گردشگران ورزقان و استان آذربایجان شرقی

آبشار گل آخور یکی از مناطق نمونه گردشگری استان آذربایجان شرقی است. آبشار گل آخور در میان اهالی منطقه به چرنا شهرت دارد.

آبشار گل آخور طبیعتی بکر برای گردشگران ورزقان و استان آذربایجان شرقی
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان و در ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است این روستا بدلیل وجود آبشار گل آخور و نیز آب و هوای ییلاقی منطقه ای مستعد برای گردشگری در استان می باشد که همه ساله هزاران نفر را جهت بازدید از جاذبه هایش بسوی خود می کشاند. آبشار گل آخور یکی از مناطق نمونه گردشگری استان آذربایجان شرقی است. آبشار گل آخور در میان اهالی منطقه به چرنا شهرت دارد

آبشار گل آخور
آبشار گل آخور

آبشار گل آخور بسیار زیباست و این زیبایی به خود آبشار ختم نمی شود بلکه مناظر بدیعی که در طول مسیر چشم ها را نوازش می دهد نیز فراوان است.

آب این آبشار بسیار خنک هست که از کوههای شمالی و مرتفع این روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یک آبشار زیبا تبدیل می شود ارتفاع آبشار حدود ۱۲ متر می باشد ادامه آبشار پس از عبور از دره زیبا و سر سبز و پردرخت و گذر از روستای ارزیل با رود طرزم به یکدیگر می پیوندند و رود بزرگی نشکیل داده  و به سمت روستای حاجیلار و گؤی گنبد سرازیر می شود.

ادامه آبشار پس از عبور از دره زیبا و سر سبز و پر درخت و گذر از روستای ارزیل با رود طرزم به یکدیگر می پیوندند و رود بزرگی نشکیل داده و به سمت روستای حاجیلار و کبود گنبد سرازیر میشود.

در زبان محلی به این اب ،آغ سو می گویند، این هم به دلیل این سنگ های موجود در بستر رودخانه اهکی به رنگ سفید می باشد، با تابش نور خورشید، آب هم به رنگ سفید به چشم می‌خورد، اطراف این آبشار باغ ها زیبا و چمن زا های دل انگیز وجود دارد، چشمه های بسیار دل انگیز زیبا در محل وجود دارند، که ارمش دهنده روح انسان می باشند،در کنار ان خود معماری پلکانی روستای تاریخی گل آخور که یک روستای دره ای و پلکانی می باشد، که نظر بوم گردی داری ارزش فراوانی می باشد.

این آبشار دل انگیز و روح نواز به نام روستای تاریخی و فرهنگی گل آخور نام گذاری شده است.معنی گل اخور یعنی گل ریز می باشد. اب این آبشار دل نواز از چشمه های بالا دستی از بالا دست روستا همیشه جوشان هستند با عبور از کنار روستا ،و از ابشاری که طی در زیر روستا واقع شده است در حال جاری می باشد،ارتفاع این آبشار تقریبا ۱۲ متر ارتفاع دارد.  جریان  آب بعد از طی مسافتی با  متصل شدن رودخانه از طرف طرزم ،رودخانه نسبتا خوبی تشکیل به طرف روستا های حاجیلار و گوی گند سرازیر می شود،

آبشار گل آخور , امام زاده ارزیل
آبشار گل آخور , امام زاده ارزیل

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری محل وجود چشمه اهکی وکلزیون ،که بر اثر رسوبات املاح اهکی به وجود امده است. انحلال مناطق اهکی در اب و املاح به وجود امده اشکالی را به وجود می آورند، که به انها اشکال کارستی می گویند ، اما از زیبا ترین و منحصر بفرد ترین این مناظر طبیعی به وجود امدن چشمه های کارستی می باشد که به ان در اصطلاح علمی (چشمه های وکلوزیون) گفته می شود ، از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه، وجود امام زاده های گل آخور و ارزیل می باشد،وجود کوههای سرسبز ،و ییلاق های مستعد، و به خصوص غار طبیعی و برزگ تکی یوخ ،و چندین ابشار و چشمه دیگر در محل،این منطقه گردشگری سالانه پذیرای دهها هزار گردشگر می باشد.

آبشار گل آخور
آبشار گل آخور

مسیر دسترسی به آبشار گل آخور

سه راه برای رفتن به گل آخور وجود دارد.
۱- جاده تبریز صوفیان – ۶ کیلومتر پس از پلیس راه – جاده امند و امتداد جاده حدود ۵۰  کیلومتر تا روستای ارزیل و ادامه مسیر حدود سه کیلومتر تا گل آخور.
طول جاده کلا آسفالت بوده و مسیر کاملا” کوهستانی می باشد لذا در رانندگی دقت زیاد می طلبد و در ضمن در برگشت اگر به شب خوردید رانندگی در تاریکی از این راه پیشنهاد نمیشودو در برخی جاها احتمال سقوط سنگ از کوه وجود دارد  و گاها فاقد  تابلو های راهنما می باشد. مسیر بین ارزیل و گل آخور بسیار دیدنی است یکطرف باغها سرسبز و یکطرف رودخانه پر آب و کوهای سر به فلک کشیده آنقدر  لذت بخش است که آدمی دوست دارد همان جا بماند و دیگر به شهر برنگردد.
۲ – تبریز – اهر – ورزقان – خاروانا – روستای ارزیل و نهایتا گل آخور بمسافت حدود ۲۱۰ کیلومتر . اگر این مسیر را به گل آخور انتخاب کنید احتمال اینکه شب را باید در روستای ارزیل و یا گل آخور بمانید زیاد است چون مسیر طولانی و  طول مسیر جا های دیدنی زیاد است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اسماعیل رزم آرا

اسماعیل رزم آرا هستم علاقه مند به دنیای اینترنت و طراحی وب و همچنین راه اندازی سایت های اینترنتی در زمینه های مختلف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن